Boğazda Boğulma Hissi

Boğazda Boğulma Hissi

Boğazda boğulma hissi hemen hemen herkes tarafından yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Boğazda boğulma hissi, boğazda düğümlenme ve yutkunamama sırasında çok fazla görülür. Boğazda oluşan düğümlenme sonucunda kişide rahat nefes alamama ve sanki biri tarafından boğuluyormuş hissiyatı oluşur. Boğazda boğulma hissinin aslında bir çok nedeni olabilmektedir. Daha çok psikolojik rahatsızlıkların bir sonucu olarak görülse de, boğaz iltihaplanması gibi rahatsızlıkların sonucu olarak da görülebilmektedir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı hastalıklarının artmasıyla beraber, boğazda oluşan boğulma hissinden şikayetler de artmaktadır. Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda boğazın şişmesi sonucu yutkunamama sorunu başlar. Yutkunamamak da kişinin rahat nefes alamamasını ve boğazında boğulma hissi oluşmasına neden olmaktadır.

Boğazda Boğulma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Soğuk Algınlığı

Boğazda Boğulma Hissi

Boğazda Boğulma Hissi

Kış aylarında baş gösteren soğuk algınlığı rahatsızlığı sonucu, boğazın şişmesiyle beraber boğazda boğulma hissi oluşur. Soğuk algınlığı ve boğaza iyi gelecek vitaminler ve besinler tüketilerek bu hissiyattan kurtulunabilir.

Boğaz İltihaplanması 

Boğazda Boğulma Hissi

Boğazda Boğulma Hissi

Boğaz iltihaplanması çoğu zaman yaşanabilmektedir. Özellikle hastayken(grip, nezle, soğuk algınlığı) boğazın şişmiş olmasına rağmen boğazı olumsuz etkileyecek şeyler yapmak iltihaplanmaya neden olmaktadır. Hastayken soğuk sıvılar tüketmek ve sigara içmek boğazın iltihaplanmasına neden olmaktadır. Boğaz iltihaplanması kişide yutkunamama sorununu beraberinde getirir ve boğazda boğulma hissi oluşur.

Psikolojik Rahatsızlıklar 

Boğazda Boğulma Hissi

Boğazda Boğulma Hissi

Stresli ve yoğun hayatın kaçınılmazlarından olan stres, insan hayatını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Aşırı stres ve baskı insanın travmalar yaşamasına kadar sebep olabilmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar ve aşırı stres kişinin kendini kötü hissetmesine neden olur. Kimi zaman kişinin kendini kötü ve özgüvensiz hissetmesi, boğaz boğulma hissinin oluşmasına neden olur.

Çağın en bilindik psikolojik rahatsızlıklarından olan panik atak sonucunda da boğazda düğümlenme, rahat nefes alıp verememe ve yutkunamama sorunları görülmektedir. Psiklojik rahatsızlıklar insanda nefes alamama hissi uyandırır. Bu yüzden olabildiğince stresten ve gerilimden uzak durmaya çalışılmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ