Böbrek Ağrısı Bacağa Vurur mu?

Böbrek Ağrısı Bacağa Vurur mu?

Oldukça şiddetli bir ağrı türü olan böbrek ağrısı, günümüzde birçok kişide farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Böbrek ağrısında temel olan iki etken, böbrek taşları ve enfeksiyonlardır. Böbrek taşının neden olduğu ağrı, taşların kırılması ve idrar yoluyla dışarı atılması / cerrahi operasyonla alınması sonucunda ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak enfeksiyonel durumlar nedeniyle ortaya çıkan böbrek ağrısı, genel olarak yalnızca böbreklerde değil belde, sırtta ve hatta bacaklarda dahi hissedilebilmektedir. Bu nedenle böbrek enfeksiyonlarının tedavi edilmesi çok önemlidir.

Bacak Ağrısı ve Böbrek İlişkisi

Bacaklarda ortaya çıkan ağrının temel nedeni böbrek ağrısı olabildiği gibi başka etmenler de olabilir. Özellikle kırık oluşumu, dokularda zedelenme, travmalar, bacak ağrısına neden olabilen durumlardır. Böbreklerde meydana gelen ağrının bacaklarda da hissedilmemesi için bazı önlemler alınması gerekmektedir. Özellikle kişisel olarak böbreklerin üşütülmemesi başlıca dikkat edilmesi gereken konudur. Böbrekten kaynaklanan bacak ağrılarında, böbrek ağrısı belirtileri kendini gösterir. Bunlar arasında;

  • Sürekli olarak midede bulanma,
  • Ellerde ve ayaklarda şişkinlik,
  • Nefes alıp vermede güçlük,
  • Kanlı idrar sayılabilir.

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacakta meydana gelen ağrının geçmesi için hafif egzersizler, buz kompresi yapmak, bacağın kan dolaşımını hızlandırmak gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Ancak ağrı sürekli devam ediyor ya da sık aralıklarla tekrarlanıyor ise mutlaka doktora gidilmelidir. Bacak ağrısının en aza indirilebilmesi için;

  • Hafif egzersizler ve ısınma – esneme hareketleri yapılmalı,
  • Tansiyon ve kolesterol seviyeleri sabit tutulmaya çalışılmalı,
  • Sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalı,
  • Diyabet mevcut ise gerekli önlemler alınmalı,
  • Potasyum içeren besinler, beslenme listesine eklenmelidir.

Ağrılar, kramp biçiminde kendini gösteriyor ise genellikle soğuk kompres uygulaması bu ağrının hafifletilmesini sağlamaktadır. Bacağın ağrısının dindirilebilmesi için böbreklere de iyi bakmak gerekmektedir. Özellikle böbrek bölgesi, vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Bu nedenle ayakların üşütülmemesi, idrarın uzun bir süre boyunca tutulmaması gibi detaylara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Böbrek taşı ile ilgili bir sorun nedeniyle bacaklarda ağrı oluşumu söz konusu ise doktora bununla ilgili de detaylı bilgi verilmelidir. Böbrek taşları günümüzde oldukça kolay bir biçimde alınabilmekte, düşürülebilmektedir.

Böbrek taşının mesane bölgesine yakın oluşması halinde, şiddetli kasık ağrılarına da maruz kalınabilir. Aynı şekilde bu taşlar, idrar yapma sırasında yanma ve acı duymaya da yol açabilmektedir. Bu nedenle böbrek taşı olan kişilerin en kısa zamanda muayene olması ve tedavi sürecine başlamaları gerekmektedir. Aksi halde hem belde hem de bacaklarda da aynı şekilde ciddi ağrılar oluşacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ