Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Omurga yapısı içinde yer alan kıkırdak doku yapılarının, farklı nedenlerden dolayı yerinden kayması, bel fıtığı olarak isimlendirilmektedir. Bel fıtığı, ciddi anlamda şiddetli ağrılara neden olabilen ve kişinin hareket kabiliyetini büyük oranda kısıtlayan bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Fıtık nedeniyle sinirler bacaklara da baskı yapmaya başlayabilir. Buna bağlı olarak ayaklarda sıklıkla uyuşma, güç kaybı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Daha ileri seviyelerde çok ciddi sorunlara, hatta yürümeye engel olabilecek durumlara dahi yol açabilmektedir. Bel fıtığı için günümüzde dört ayrı bölüme gitmek gerekebilir. Durumun vahametine bağlı olarak;

  • Genel cerrahi,
  • Nöroloji,
  • Ortopedi,
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinde hastanın muayene olması gerekir.

Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Bazı hastalarda, yani fıtık çok fazla ilerlemediği durumlarda genel bir kontrol ve muayene sonrasında, kişinin yalnızca fizik tedavi uygulaması ile tedavisi sağlanabilmektedir. Ancak iyileşme gerçekleşmez ya da hastalık iyiye doğru gitmezse, büyük olasılıkla cerrahi müdahale gerekecektir. Ameliyat öncesinde, hastaya bu ameliyatın tüm riskleri hakkında doktor tarafından bilgi verilir. Günümüzde gelişen teknolojik hastane olanakları sayesinde, fıtık ameliyatları çok küçük ihtimaller dışında başarılı geçmektedir. Fıtığın çok geniş bir alana yayılması halinde, özel titanyum platinler bele yerleştirilmektedir.

Bazı fıtık oluşumlarında, deri dokusunda bir yırtık ortaya çıkar ve organ sarkması adı verilen durum meydana gelir. Bu da fıtığın oluştuğu bölgede şişlik meydana gelmesine yol açar. Şişlik, ıkınma ya da öksürme gibi refleksler nedeniyle daha da büyüyebilmektedir.

Karın bölgesinde fıtık nedeniyle oluşan şişlikte, baş aktör bağırsaklardır. Daha çok doğum sonrasında oluşan fıtıklarda bağırsak sarkması meydana gelmektedir. Karın içinde basıncın artmasına yol açan tüm etmenler, bağırsakların sarkmasına neden olabilmektedir.

Bel Fıtığı
 Nedenleri Nelerdir?

  • Bel fıtığına yol açan en yaygın durum, kişinin çok kilolu olmasıdır. Omurga, gereksiz bir ağırlığa kilo nedeniyle maruz kalır ve bu da omurganın yapısal anlamda bozulmasına neden olur.
  • Kişinin hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olması bir başka fıtık nedenidir. Kişinin düzenli olarak yürümemesi ya da egzersiz faaliyetleri yapmaması sonucunda, vücut ağırlığı omurgaya yüklenir ve fıtıklaşma meydana gelir.
  • Omurgadaki disklerde dejenerasyona neden olan bir faktör de sigara kullanma alışkanlığıdır. Kişinin çok yoğun bir biçimde sigara içmesi bu durumu tetiklemektedir.
  • Çok fazla yük kaldırmak, ağır eşyaları sıkça hareket ettirmek, uzun bir süre ayakta kalmak, aynı – ve kambur – pozisyonda uzun bir müddet çalışmak gibi nedenler de fıtık oluşumunda önemli sebeplerdir. Bu nedenle kişi, gün boyunca ve yatış sırasında duruşuna dikkat etmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ