Bel Çukurunun Fazla Olması

Bel Çukurunun Fazla Olması

Bel çukurunun fazla olması şikayetine her yaştan kimsede rastlanabilmektedir. Bel çukurunun fazlalığı genellikle ağrı, sancı veya yanma gibi fiziksel semptomlarla kendini göstermez. Bu yüzden bel çukurunun fazla olması çoğunlukla tesadüfen farkedilir.

Tıp literatüründe lardoz olarak ifade edilen bel çukurunun fazla olması durumu kilolu kimselerde pek belli olmaz. Kiloluların dışında bel çukurları genellikle zayıf kişilerde daha kolay farkedilir. Bel çukurunun fazla olması doğuştan olabileceği gibi sonradan da meydana gelebilmektedir. Başlıca nedenleri; doğumsal etkenler ve omurga eğriliği nedenleridir.

İçeriğin devamında bel çukurunun fazla olmasının başlıca nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedilmektedir.

Bel Çukurunun Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Doğuştan Kaynaklanan

Çok sık olmasa da bel çukurunun fazla olması şikayeti doğuştan beri süregelmektedir. Bu çukurluğun doğumdan beri olup olmadığı en iyi ebeveynler tarafından anlaşılabilir. Bu yüzden bebeklik ve çocukluk döneminde anne-babaların, çocuklarındaki fizyolojik değişimleri yakından takip etmelerinde yarar vardır. Olası anormal bir fark göze çarptığındaysa, konuyla ilgili derhal uzman hekime gidilmelidir.

2-)Omurga Eğriliği

Omurganın sol ya da sağ tarafa doğru eğilmesi, omurga eğriliği olarak tanımlanır. Tıp dilinde skolyoz şeklinde omurga eğriliğine bağlı olarak bel çukurlarının fazla olması gibi şikayetler baş gösterebilir. Skolyozun nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte; kalıtsal, nörolojik, travma etkenleri veya hormonal sebeplerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Özellikle kas veya beyinle ilgili rahatsızlık yaşayan çocuklarda omurga eğriliği sorununa sık rastlanmaktadır.

Bel Çukurunun Fazla Olmasının Önlemleri Nelerdir?

Bel çukurunun fazla olması çeşitli fizik tedavi yöntemleriyle bir nebze de olsa düzeltilebilmekte ve çukurluğun artmasının önüne geçilebilmektedir. Uzman hekimler tarafından verilen egzersiz programları etkili olmaktadır.

Aslında bakıldığında bel çukurunun fazla olmasının tedavi yöntemi, çukurlaşmanın altındaki nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Skolyoz yani omurga eğriliğinden kaynaklı bel çukuru problemi söz konusuysa, ilk olarak omurga eğriliği rahatsızlığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Omurga eğriliğinden kaynaklanan şikayetin tedavisinde genellikle cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak direkt olarak ameliyata başvurulmaz. İlk olarak fiziksel kondisyonu arttırıcı egzersizliklerle tedaviye başlanır. Eğer 6 aylık fizik tedavi yöntemlerine rağmen çukurlaşma geçmiyor ve ağrılar eşlik ediyorsa, cerrahi yöntemlere başvurulur.

Eğer duruş ve pozisyon bozukluklarından kaynaklanan bel çukurları söz konusuysa aşağıdaki hususlara dikkat edilerek, çukurlaşmanın önüne geçilebilir.

  • Otururken veya öylece dururken dik duruş sergilenmeli,
  • Belin üzerine doğru oturulmamalı,
  • Gün içinde düzenli egzersiz veya spor yapılmalıdır

Eğer bel çukurunun çok fazla olduğunu düşünüyor veya çukurlaşma az olsa dahi beraberinde ağrı, hareket kısıtlılığı gibi sorunlar çekiyorsanız derhal uzman hekime başvurmanız tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ