Bebekte İdrar Rengi

Bebekte İdrar Rengi

İdrarın rengi ve kokusu yetişkinlerde pek çok hastalığın tanısında bulgu olabildiği gibi bebeklerde de idrarın rengi ve kokusu çeşitli sorunların göstergesi olabilmektedir. Normal şartlarda sağlıklı bebeklerde idrar renginin açık ve kokusuz olması beklenir.

İdrarın kokulu olması genellikle akraba evliliklerinden doğan yeni doğanlarda gözlenmektedir. Bunun nedeni akraba evliliği akabinde bebekte gözlenen metabolik hastalıklardır. Eğer bebeğin idrarında koyuluk ve hissedilen farklı bir koku varsa, derhal uzman hekime başvurulmalıdır. Koku ve idrar rengindeki değişim çeşitli hastalıkların göstergesi olabilir.

Bebekte İdrar Rengi Değişimi

Normal şartlarda sağlıklı bebeklerde idrar renginin açık ve su gibi olduğundan yazımızın başında bahsetmiştik. Ancak kimi zaman bebeğin idrarı koyu renkli olabilmektedir. İdrarın koyu renkte olması idrarda bilirubin miktarının fazla seviyede olmasından kaynaklı olabilir. Bilirubinin idrarda olması ise akıllara karaciğer, sarılık ve safra yolu hastalıklarını getirir. Ancak her defasında idrardaki koyuluk bu denli ciddi sağlık sorunlarını işaret etmeyebilir. Kimi zaman az miktarda anne sütü alan bebeklerin idrar rengi de koyu olabilmektedir. Problemin tespiti ve nedene yönelik doğru tedavi yöntemi için mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

Bebekte idrar rengindeki değişimlerin başlıca nedenleri aşağıda listeler halinde verilmektedir.

  • Bebeğin yeterli miktarda anne sütü ile beslenmemesi,
  • Sarılık,
  • Karaciğer hastalıkları,
  • Safra yolu rahatsızlıkları,
  • Bebeğin kullandığı bazı ilaçların etkisi(bağırsak enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar vs.)

Uzman hekime başvurulduğunda bebeğin hali hazırda kullandığı ilaçlar mevcutsa, bunlar hakkında doktora bilgi verilmesi idrar rengindeki değişimin altında yatan sebebin daha kısa sürede ve doğru şekilde saptanmasını sağlayacaktır.

Bebeğin İdrar Miktarı ve Kokusu

Bebeklerde idrar rengi ile birlikte idrarın miktarı ve kokusu da önemli detaylardır. Sağlıklı bebeklerinde günde en az 4-5 defa idrar yapması beklenir. Eğer bu oranlardan daha az idrar yapımı söz konusuysa, böbrek hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıklardan şüphe duyulur.

Özellikle bebeğin idrarının koyu olması ile bebeğin az miktarda idrar yapması ilişkilidir. Koyu idrar yapan bebeklerin idrar miktarları da az olmaktadır. Bunların yanı sıra bir de bebeğin idrarında spesifik bir koku mevcutsa, altında yatan tıbbi sorunlardan ötürü derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İdrar Renkleri ve Anlamları

  • Koyu Sarı idrar: Koyu renkteki idrar, bebeğin yeterince sıvı almadığının göstergesidir. Aynı zamanda takviye alınan vitamin ilaçlarının etkisi olarak da baş gösterebilmektedir.
  • Kırmızı, pembemsi idrar: İdrarın kırmızı veya pembemsi renkte olması, idrarda kan olduğunun göstergesi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, kullanılan çeşitli antibiyotikler kırmızı idrara yol açabilmektedir. Çok ciddi sağlık sorunlarını gösterebileceğinden, derhal uzman hekime başvurulmalıdır.
  • Açık renkte idrar: Çok fazla sıvı tüketen kimselerde sık görülmektedir. Genellikle herhangi bir sağlık sorununa işaret etmese de, sürekli gözlenmesi halinde mutlaka tıbbi destek alınmalıdır.
  • Mavi veya yeşil idrar: Bebeklerde mavi renk idrara rastlanabilmektedir. Mavi bebek bezi sendromu olarak ifade edilir. Genellikle kullanılan ilaçların etkisi olarak göze çarpmaktadır. Araştırılması gereken bir husustur.
  • Turuncu renk idrar: Turuncu renkteki idrar, idrarın fazla konsantre edilmesi ile alakalıdır. Kullanılan antibiyotiklerin etkisi olarak turuncu renkte idrar gözlenebilmektedir.

Bebeğin idrar renginde, kokusunda veya gün içinde yaptığı idrar miktarında değişim farkedilir farkedilmez derhal uzman hekime başvurulmalı ve altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceği ihtimali unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ