Bebeklerde Zıp Zıpa Binmek

Bebeklerde Zıp Zıpa Binmek

Bebek yetiştirmek anne ve babaları her daim yeni bir bilgi öğrenme ve kendini geliştirme çabası içerisine sokmaktadır. Hayatta o güne kadar öğrenilen her şey bebeğin büyüme aşamasında tekrar sıfırdan yaşanılır. Bu durumda bebeğin öğrenme ve gelişme aşamaları anne ve babaları tarafından dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Bebeklerin maddi ve manevi sağlığı açısından yetiştirme, ihtiyaçlarını doğru zaman aralıklarında karşılama ve gerekli yeni becerileri öğretme anne ve babaların en büyük görevleri arasında yer almaktadır.

Bebeklerde zıp zıpa binmek bebeğin eğlenmesini sağlamak, yeri geldiğinde dikkatini dağıtmak ve yeni beceriler kazandırmak amacı ile anne ve babalar tarafından kullanılabilir. Ancak sağlık problemi oluşmaması, herhangi bir şekilde bebekte kalıcı hasar oluşumunu önlemek amacı ile doğru zaman aralığı seçilmelidir.

Bebeklerde Zıp Zıpa Binerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-)Yaş Aralığına

Altı aydan küçük olan bebeklerin zıplatılması, zıplatılmayı sağlayan oyuncaklara bindirilmesi genellikle önerilmemektedir. Altı aydan küçük bebeklerin bu işlemi anlaması ne yazık ki mümkün değildir, verdiği tepkiler anlık olarak anladığını gösterebilir ancak genel bir bakışta verilen hasar çok ciddi olabilmektedir.

Küçük yaş aralıklarında bebeklerin zıp zıpa binmesi esnasında muhakkak anne ve babalarının yanlarında bulunması gerekmektedir. Belirli süreden fazla zıplatma eylemi yapılmamalıdır. Aşırı miktarda birbirini tekrarlayan bu hareketin gerçekleştirilmesi iç organların sarsılmasına, beyinde çeşitli hasarlara sebep olabilmektedir. Denge problemleri de küçük yaşlarda bu tarz hareketlerin çok sık gerçekleştirilmesinden dolayı meydana gelebilmektedir.

2-)Belirli Süre Kulanımı

Zıp zıp diğer ismi ile hoppala, bebeklerin zaman geçirmesi ve oyalanması için çoğu aile tarafından tercih edilmektedir. Eskilerden eller ile bebeğin zıplatılması ile gerçekleştirilen bu durum şimdilerde geliştirilen aparatlar kullanılarak yapılabilmektedir.

Bu aparatların bebeğin vücudunu tamamen sarıyor olması uzun kullanım sürelerinde çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bebeklerin kemik ve kıkırdak gelişimlerinde bozulmalar söz konusu olabilmektedir.

Ayrıca kullanılan bu aparatın eskimesi ya da arızalanması sonucunda çeşitli kazalar meydana gelebilir. Bu durum bebekte kalıcı ya da geçici hasara sebep olabilmektedir. Bu yüzden anne ve babaların çok dikkatli olması, sıklıkla kullanılan hoppalanın kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu aparat bebeğin sağlığı açısından nadir aralıklar ile kullanılmalıdır.

NOT: Bebeklerde bıngıldağın gelişimi doğumdan sonra devam etmektedir, bıngıldak zeka gelişimi ile yakından ilişkilidir ve bebeklerde yavaş yavaş sertleşir. Bu aşama esnasında bebeklerin zıplatılması, sarsılması bıngıldağın erken kapanmasına sebep olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ