Bebeklerde Yüzüstü Yatmanın Faydaları

Bebeklerde Yüzüstü Yatmanın Faydaları

Bebeklerin sürekli olarak sırtüstü yatırılması, kafanın arkasında yassılık sorununu da beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra sürekli olarak aynı nokta ile göz teması kuran bebeklerde asimetri sorunu görülebilir. Uyku esnasında tehlikeli olarak nitelendirilen yüzüstü yatış pozisyonu, bebek uyanıkken rahatlıkla denenebilir.

Bu pozisyonun uygulanması, bebeğin yerçekimine karşı dik durabilmesi, emekleme sürecine hazırlanabilmesi ve ardından da yürümede zorluk çekmemesi için önemlidir. Başlangıçta yüzüstü pozisyonda yatırılan bebek, zamanla önce başını, ardından kollarını ve bacaklarını gittikçe uzayan süreler ile dik tutmayı öğrenecektir. İlk aylarda bebeğin kas gelişimi devam ettiğinden, bu tip pozisyonlarda bu faaliyetlerin aktif olarak sağlanması da mümkün olacaktır.

Bebekler, kendi kendine dönebilecek kadar gelişim gösterdiğinde, uyku pozisyonunu da artık kendisi belirleyebilir. Ancak bazı durumlarda anne veya babanın, bebeğin yatış pozisyonuna müdahale etmesi gerekir. Özellikle ek gıdalardan dolayı reflü oluşan bebeklerde, baş kısmın yükseltilmesi gerekebilmektedir.

Bebeklerde Yüzükoyun Yatış

Bazı bebekler yüzükoyun yatmayı sevmeyebilir. Bu durum ise farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

  • Yüzükoyun pozisyonda henüz ellerini kullanma becerisi gelişmemiş bebekler rahat edemeyebilir.
  • Yüzükoyun durumda iken bebek başını kaldıracak kadar kasları gelişmediğinde huzursuzlaşabilir.
  • Solunumla ilgili sorunlar ya da burun tıkanıklığı mevcut ise bebek yüzükoyun yatmaktan hoşlanmayabilir.
  • Bebek doyurulduktan sonra yüzükoyun yatırıldığında midesi rahatsız olabilir.
  • Bebek, ilk kez yüzükoyun yatırıldığında bunu sevmeyebilir, bu pozisyon ona tuhaf gelebilir ve bu nedenle de sırt üstü yatmak isteyebilir.

Bebeği Yüzükoyun Yatırmanın Zararları

Bebeklerin sırt üstü yatırılması ve yastığın erken aylarda kullanılmaya başlanması, bebeğin ani ölümüne yol açabileceği gibi, yumuşak yastıkta boğulma riski de söz konusu olacaktır. Aynı zamanda erken dönemde yastık kullanılması tavsiye edilmez. Bunun nedeni bebeğin kas, boyun ve sırt gelişiminde olumsuz bir etkiye sahip olmasıdır.

Bebek yüzüstü yatırılmaya alıştırıldığında, rahatlıkla gazı çıkarılabilir. Bebek başını ve kollarını yüzüstü konumda kullanmaya başladığı için bu yatış pozisyonunu sevecektir. Bununla birlikte göğüs kafesinde şekil bozukluğu ve baş kısmında yassılık olasılığı da ortadan kalkacaktır.

Ancak ilk aylarda bebeğin yüzüstü yatırılması yine ani bebek ölümü sendromu bakımından riskli olabilmektedir. Başını kaldıracak kadar bebeğin kasları henüz gelişim göstermemiş ise, nefes almada güçlük ya da boğulma riski yine ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bebek uyurken değil, uyanık durumda iken bu pozisyon denenmeli ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. Bebek uyku esnasında tam sırt üstü değil, hafifçe sağa doğru döndürülerek yatırılmalıdır. Bu sayede uyku esnasında kusma durumu söz konusu olduğunda, bebeğin boğulma riski büyük ölçüde azalır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ