Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde Uyku Düzeni

Uyku, yeni doğan bebeklerin gelişimi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Yeni doğanlar bir günün yaklaşık 20 saatini uyuyarak geri kalan zamanı da yemek yiyerek geçirirler. Bu onların vücut fonksiyonlarının gelişimi ve dış dünyaya uyum sağlamalarında ilk adım olarak bilinmektedir.

Bebekler anne karnındaki sürenin çoğunluğunu uyuyarak geçirir ve doğduklarında da anne karnındaymış gibi bu eylemi devam ettirir. Bebek ortama uyum sağladıktan sonra (bu doğumdan yaklaşık altı ay sonrası olmaktadır) çevreden gelen ışık, ses gibi uyarılarla zaman geçirmeye başladığında uyku süresi giderek azalacaktır. İlerleyen zamanda bebek 1 yaşına geldiğinde bebeğin kendisi de ses çıkarmaya, hareket etmeye başladıkça gece olan uyku süresi uzun kalıp gündüz en az iki kere kısa bir uykuya ihtiyaç duymaktadır. Bebek artık 2 yaşına geldiğinde ise oturmuş bir uyku düzeninin olması tavsiye edilmektedir.

Ebeveynlerin özellikle annelerin çocukların gelişimi için yaptığı en büyük hatalardan biri bebeği kucaklayarak ya da ayaklarında sallayarak uyutmaya çalışmalarıdır. Bu hata çocukların gelişmesinde bazı alışkanlıkları kazanmalarını aksatabilir. Bebek ağlasa bile kendi kendine uyumayı, beşiğinde ya da yatağında olmayı alışkanlık haline getirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle anne baba ve çocuk aynı yatakta hatta mümkünse aynı odada bile uyumamalıdır.

Bazı bebekler ve küçük çocuklar zamansız uyudukları için gece ve gündüzü ayırt etmekte zorluk yaşayabilir. Bu onların düzenli bir hayata geçmesini zorlaştıracaktır. Gece ve gündüz farkını ayırt edebilmeleri için ebeveynler onlarla gündüz daha fazla vakit geçirmeli, oyun oynamalı, onu oyalamalıdır.

Gün içinde oluşabilecek televizyon, telefon, sokak gürültüsü gibi sesleri engellemek yerine bu seslerin olağan sesler olduğunu ona anlatmak gerekir. Bebek yemek yedikten hemen sonra uyutulmamalıdır. Uyku saati geldiğinde yaklaşık 1 saat önce yemek yemiş olmalıdır. Geceleri uyurken onu beslediğinizde onunla oyalanmayın, ışık ve sesi mümkün olduğunca azaltın. Böylece gece ile gündüz arasındaki farkı öğrenmesi bebek için daha kolay olacaktır.

Bebekler Uyku Düzenine Geçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerin düzenli ve sağlıklı bir uyku uyuması için uzmanlar tarafından bazı tavsiyeler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bebeğe uygun en iyi koşullar sağlanmaya çalışılmalıdır.
  • Yatağın çok yumuşak olması bebeğin vücut gelişimi açısından sakıncalıdır.
  • Bebeğin yastık kullanması 2 yaşına kadar tavsiye edilmemektedir. Eğer kullanılacaksa yumuşak ve büyük olmasından kaçınılmalıdır. Bebek uyurken hareket ettiği için onu engelleyecek boyutta olmamalıdır.

Geriye kalan koşular bebeğin alışkanlıklarına göre şekillenebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ