Bebeklerde Öğürme

Bebeklerde Öğürme

Kusmanın önceki aşaması olarak görülen öğürmenin pek çok nedeni vardır. Öğürmenin nedenleri genellikle kusma ile ilgilidir. Bebeklerde öğürme ve kusma sorunu bebeğin konforunu bozarak, vücutta sıvı kaybına neden olabilmektedir. Kusmanın altında yatan neden kullanılan ilaçlar ve enfeksiyonel durumlar olabilir. Kusma tek başına bir rahatsızlık değildir, rahatsızlık bulgusu(belirtisi) olarak değerlendirilmektedir. Bebeklerde kusma şikayeti bir çok nedene bağlı oluşabilmektedir.

Bebeklerde Öğürme Neden Olur?

Bebekte öğürmenin ardından genellikle kusma sorunu baş göstermektedir. Bebeklerde öğürme ve kusma, anne-babaların endişeye kapılmasına neden olmaktadır. Oysa ki bu durumda sakin kalınmalı, kusmanın altında yatan nedenin tespiti için çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

Bebeğin kusma biçimi ve kusmuğun rengi, sorunun altında yatan nedenin saptanmasında faydalı bir bulgudur. Bebek fışkırarak kusuyorsa bebeğin mide çıkışında darlık olmasından şüphe edilirken, yeşil kusma farkediliyorsa bağırsakta oluşabilecek sorunlardan şüphe duyulmaktadır.

Enfeksiyon

Enfeksiyon, kusmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Özellikle 1 yaşını henüz doldurmamış bebeklerde, bu sebepten kusma sorununa sık rastlanmaktadır. Bebekte kusma; bağırsak, üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı ve boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların bulgusu olabilir.

Metabolik Hastalıklar

Çeşitli metabolik rahatsızlıklar, kusmaya sebebiyet verebilmektedir. Daha çok doğumsal metabolik hastalıklarda görülmektedir. Bu durumda rahatsızlığın uzman tarafından detaylı araştırılması gerekmektedir.

Kullanılan İlaçlar

Bebek şayet hali hazırda ilaç kullanıyorsa, bu ilaçların etkisi olarak öğürme ve kusma şikayeti baş gösterebilmektedir. Sorunla ilgili uzmana gidildiğinden, bebeğin kullandığı ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tanı aşamasını kolaylaştırıcıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ