Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

Doğada yaşayan her canlı için anne sütü eşsiz bir besin kaynağıdır. Bu nedenle anne sütüne önemli bir derecede özen gösterilmektedir. Kalıplaşmış bir söz olan “İlk altı ay sadece anne sütü” tıbben de doğrulanmıştır. Anne sütü bebeği dış etkenlere karşı koruyan doğal bir ilaç gibidir.

Başta iştah olmak üzere, mide ve bağırsak enfeksiyonları, zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, menenjit, alerji, diyabet gibi pek çok hastalıktan koruyabilmektedir. Ayrıca anne sütü bebeği ve annenin kendisi için özellikle beslenme ile birlikte bağışıklık, psikolojik, sosyal yönlerdenden de oldukça yararı bulunmaktadır.

Bebek için ilk altı ay çok önemlidir. Bu dönemde annenin bebeğe ek bir gıda vermeden sadece anne sütü ile beslemesi önerilir. Çünkü bebeğin sindirim sistemi yeteri kadar gelişmemiştir ve bağışıklık sistemi yeni oluşmaktadır. Anne sütü bebekte bağırsak florasının oluşmasını sağlar. Bebeğin başka bir gıda ile beslenmesi sindirim sistemini bozabilir ve bağırsak florasının gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu da bebeğin hastalıklara karşı dirençsiz kalmasına neden olur.

Bebek Kaç Aya Kadar Emzirilmelidir?

İlk altı ayda anne sütü bebeğin gelişimi için yeterli olmaktadır. Altı ayın sonundan itibaren bebeğin gelişimi hızlanır ve anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını yeterince karşılayamaz. Bu durumlarda ek gıdalara başvurulmalıdır. Ek gıda verilmeye başlandığında anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Bu anne ve bebeğin arasındaki bağı daha da güçlendirecektir. Bebeği sütten bir anda kesmek bebeği travmatik olarak etkileyebilir. Sadece bebekte değil annenin süt bezlerinde biriken süt annede gerginlik yaratabilir hatta mastit oluşmasına sebep olabilir. Annenin sağarak sütü boşaltması gerekebilir.

Bebekte ilk ek gıda verimi katı besinlerle başlanılmamalıdır. Bebeğin daha rahat sindirebileceği gıdalar tercih edilmelidir. İlk tercih yoğurttan ya da muhallebiden yana olabilir. Ama daha çok bebeğin gerekli besin ihtiyacını alabileceği meyve ve sebze pürelerinin tercih edilmesi bebek için daha sağlıklı olacaktır. Sebzelerin mevsim sebzesi olmasına dikkat edilmelidir. Bebekte alerjik problemlere sebep olmaması için bir ya da iki sebze ile başlanılmalıdır. İçeriği yavaş yavaş zenginleştirilmelidir. Yavaş yavaş püreleri pütürlü bırakılarak bebeğin katı gıda sindirimine alışması sağlanmalıdır.

Daha sonra tahıllı yiyeceklere geçiş yapılabilir. Bebeğin yeni tanıştığı gıdalara nasıl tepki verdiğini daha kolay anlayabilmek için üç gün bekleme kuralı uygulanabilir. Böylece bebeğin hangi besine nasıl tepki verdiği anlaşılacağından, bebek için doğru beslenmeyi bireyler sağlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ