Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar

Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar

Bebek dışkısında dönem dönem bazı farklılıklar oluşabilir. Bu farklılıklar değişik biçimlerde kendini gösterebilir ve tedavi için kişinin bebeğini en yakın sağlık kuruluşuna götürmesi gereklidir. Burada bebek hem genel olarak tetkiklere tabi tutulacak hem de dışkı testi yapılacaktır. Yapılan dışkı testine göre bebeğin dışkısında neden farklılıklar olduğu ortaya çıkacaktır. Kişinin bu tarz bir sorun ile karşılaşmaması için bebeğin dışkısında küçük bir farklılıklar ile karşılaşması halinde doktora danışması çok büyük bir öneme sahiptir.

Bebek kakasında zaman zaman meydana gelen değişimler arasında dışkıda beyaz parçalar görülmesi yer alır. Bu durum birçok sebebe bağlı olarak gelişebilen bir sorundur ve sindirim sisteminde problemlere yol açabilmektedir.

Bebek Dışkısında Beyaz Parçalar Neden Olur?

  • Bebek dışkısında zaman zaman farklı renkler, maddeler görülebilir. Bu maddeler bebeğin yeme düzeni ile yakından ilgilidir. Her değişim mutlaka doktora sorulmalı ve doktorun önerdiği biçimde hareket edilmelidir. Bebek dışkısında zaman zaman beyaz, ufak parçalar görülebilir. Beyaz parçaların dışkı içinde yer alması özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkısında görülebilir. Bebek dışkısında görülen bu beyaz parçaların en büyük sebebi anne sütünün yağlı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu şekilde bebek dışkısında da değişimler meydana gelir.
  • Bebek dışkısında görülen beyaz parçaların diğer bir sebebi ise alerjik etkenlerdir. Bebeğin bir ürüne karşı alerjisi olması durumunda bu tarz belirtiler ortaya çıkabilir. Bebeğin hangi ürüne alerjisinin olduğunun keşfedilebilmesi için doktor muayenesi gereklidir.

Bebek Dışkısında Değişimler Neden Olur?

Bebek dışkısı bazen normalden farklı bir renkte ya da farklı bir dokuda olabilir. Bunların hepsinin bir anlamı bulunur ve bu her bebekte değişik bir nedene bağlıdır. Bebeklerin yaşam düzeni dışkısında direkt olarak değişime neden olabilir. Özellikle beslenme düzeni bebek sindirim sisteminde büyük bir öneme sahiptir.

Bebek dışkısında meydana gelen değişimlerin diğer bir sebebi ise mevsim geçişleridir. Bu tarz dönemlerde dışkılama düzeninde farklılıklar gözlenmesi sık yaşanan bir durumdur. Bebeğin yaşadığı sağlık sorunları da sindirim sistemini doğrudan etkiler. Bebeklerin üşütmesi sonucunda dışkısı daha sıvı ve açık bir renkte olabilir. Bebek dışkısında meydana gelen tüm değişimler bebek doktoruna bildirilmelidir.

Bebek Dışkısında Değişimlerin Anlamı Nedir?

Bebek dışkısının normale göre daha koyu bir halde olması bebeğin ilk dönemlerinde sıklıkla görülür. Zaman içinde dışkı rengi normale döner. Bebek dışkısının normale göre daha açık bir renkte olması ise bebeğin üşüttüğü anlamına gelebilir, kış mevsimlerinde sıklıkla görülür. Bebek dışkısının yeşil renkli olması bebekte hazımsızlık sorununa işaret ediyor olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ