Bebeğin Kafasının Arkasında Çukurluk

Bebeğin Kafasının Arkasında Çukurluk

Bebek kafasında ortaya çıkan şekil bozuklukları, günümüzde yeni doğan bebeklerin ¼’inde görülen bir durumdur. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu deformasyon, daha çok bebeğin kafasının arkasında ya da ense bölümünde görülmektedir. Yeni doğan bebeklerin kafatası henüz çok sert bir yapıda olmadığından, dış etmenlere bağlı olarak şekil almaya müsaittir. Bu nedenle de özellikle hep aynı pozisyonda yatırılan beklerin yatağa denk gelen baş kısımlarının bazı bölümlerinde çukurluklar meydana gelebilmektedir. Bu durum özellikle ani bebek ölümü durumuna karşı bir önlem olarak kullanılan bebeği sırt üstü yatırma eylemi sonrasında sıklıkla meydana gelmektedir.

Bebeğin Kafasında Düzleşme

Ensede çukurluk ya da düzleşme sorunu birçok bebekte ortaya çıkabilir. Kafanın düzleşmesi durumu tıp literatüründe “plagiosefali” olarak adlandırılır. Bu durum bebeğin 8. ve 12. haftasında meydana gelmektedir. Bu durum, kafanın yassı bir hale gelmesi olarak da ifade edilebilir. Kafa düzleşmesi ve ensede çukurluk, bebeğin anne karnında bulunduğu konum ile de ilgili olabilir. Kafa düzleşmesinde, kafada yer alan kemiklerin aralarındaki boşlukların erken kapanması durumuna “kraniosinostoz” adı verilir ve bu ciddi bir sorun olarak kabul edilir. Bu durum daha sonraki süreçte bebeğin boynunda eğrilik yahut bebeğin başını taşıyamaması gibi durumlara yol açabilmektedir.

Bebeklerde Kafa Sendromları

  • Bebeğin kafasında meydana gelen şekil bozukluğu “Plagiosefali (Plagiocephaly)” olarak ifade edilmektedir. Terim Yunancadan dilimize geçmiş olup anlamı “eğik baş”‘tır. Bebeğin kafasına kuş bakışı olarak bakıldığında, asimetrik bir şekil bozukluğu fark edilir. Bazı bebeklerin yüz bölgesinde de bu sorun meydana gelebilmektedir.
  • “Brakisefali (Brachycephaly)” olarak bilinen sendrom ise bebeğin sürekli olarak sırt üstü yatırılmasına bağlı olarak oluşan kafa düzleşmesidir.
  • Bebeğin kafatası ilk aylarda darbelere karşı oldukça dayanıksızdır. Bu nedenle darbe almaması son derece önemlidir. İlk aylarda baş bölgesine alınan darbeler kalıcı şekil bozukluklarına ve beyin hasarına yol açabilmektedir. Aynı şekilde bebeğin kafasının tepesinde bulunan ve “bıngıldak” denilen bölgenin darbe almaması hayati önem taşımaktadır.

Ensede Çukurluk ve Düzleşme İçin Öneriler

Her ne kadar ani ölümlerden korkularak bebekler daima sırt üstü yatırılıyor olsa da, kafa şeklinin bozulmaması açısından ilk birkaç aydan itibaren farklı yatış pozisyonları denenmelidir. Esasında bebek için en sağlıklı pozisyon sırt üstü yatmış fakat hafifçe sağ tarafına döndürülmüş olan yatış pozisyonudur.

Bebek bu şekilde yatırıldığında, uykusunda kusarsa boğulma riski de yaşamaz. Anne fark edene kadar bebeğin ne yazık ki kusmukla nefessiz kalma ve boğulma durumu sıklıkla meydana gelmektedir. Bu nedenle bebeğin hafifçe yana döndürülmesi çok önemlidir. Aynı şekilde bebek, yüz üstü şekilde de uyanıkken durdurulabilir. Uyku pozisyonu için bu duruş zararlıdır ancak bebek uyanık iken denenebilir. Zamanla bebek başını ve kollarını kaldırmayı başaracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ