Bebeğim Öğürüyor

Bebeğim Öğürüyor

Bebeğim öğürüyor cümlesi hemen hemen her anneden alınan şikayetler arasında yer almaktadır. Bebeğin öğürme eylemi tek seferlik meydana gelebileceği gibi kronik bir hal almış da olabilir. Böyle bir durumda bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak hızla bir uzman doktor tarafından muayene edilmeli, gerekli tetkikler yaptırılmalı ve bu durumun sonucuna göre uygun tedavi şekli oluşturulmalıdır.

Bebekler Neden Öğürür?

Bebeklerin öğürmesine neden olacak bir çok sebep bulunmaktadır. Bunların birçoğu önemsiz rahatsızlıklardan kaynaklansa da birkaçı bebeğin ciddi bir rahatsızlığa sahip olduğunun göstergesi olabilir.

1-)Kötü Kokular

Bebeklerin koku duyusunu tam gelişmemiş olmasına rağmen bazı kokuları ciddi boyutlarda duyabilirler. Özellikle ağır aromatik kokularda, hoş olmayan kokularda bebekler kokuları algılar ve bunun sonucu olarak mide bulantısı ve öğürme yaşayabilirler.

Kötü kokuyu oluşturan etmenin ortamdan uzaklaştırılması ya da bebeğin temiz havaya çıkarılması ile problem genellikle ortadan kaybolmaktadır.

2-)Gastrointestinal Sistem Problemleri

Bebeklerin mide bağırsak sistemleri yetişkin bir insanınkinden çok farklıdır. Genellikle gelişimin tam tamamlanmadığı bu bölgelerde yaşanılan bazı problemler bebeğin midesinin bulanmasına, öğürmesine sebep olabilir.

Aynı zamanda bebekte doğuştan var olan herhangi bir tümör kaynaklı oluşumlarda aynı semptomların görülmesine sebep olabilir. Bu yüzden sürekli öğürme şikayeti söz konusuysa bir an evvel uzman hekime gitmekte fayda vardır.

3-)Emzirmeden Kaynaklı

Bebekte meydana gelen öğürme eylemi emzirmeden kaynaklı olabilir. Özellikle doğru emzirmenin yapılmadığı durumlarda memenin bebeğin ağzına çok fazla sokulması ve küçük diline değmesi sonucunda bebeğin midesi bulanabilir ve öğürebilir.

Bu durumun önüne geçmek için acemi anneler çok dikkatli olmalı, sık sık bebeğin ağız boşluğunu, dilinin pozisyonunu kontrol etmelidir.

4-)Enfeksiyon Kaynaklı

Bebeklerde enfeksiyon çok sık gözlenebilir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olanlarda bakteri kaynaklı enfeksiyonlar sıkça görülür. Bebekte mide bulantısı, ateş, ağrı, öksürük en sık gözlenen semptomlardır.

Bazen bebeğin fazla öksürmesine bağlı olarak bazen ise mide bulantısını takiben öğürmesi gözlenebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ