Başta Şişlik ve Kaşıntı

Başta Şişlik ve Kaşıntı

Baş bölgesinde şişlik ve kaşıntıya neden olan çok sayıda sağlık sorunu bulunmaktadır. Bu sağlık sorunları her kişide farklılık göstereceği için en doğru tanı ve teşhis için kişinin doktora gitmesi muayene olması ve doktorun önerdiği tüm testleri yaptırması gerekmektedir. Baş kısmında zaman zaman şişlik ve buna bağlı olarak kaşıntılar meydana gelebilir. Bu durumlar genellikle geçicidir ve kısa süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

Baş bölgesinde hiçbir neden olmadan şişlik olması ise önemli bir hastalığa işaret ediyor olabilir ve kişinin önlem alması gereklidir. Böyle bir şişlik ile karşılaşan kişinin acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi tavsiye edilmektedir. Kaşıntının ise birçok önemsiz sebebi olabilir.

Başta Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Kafa bölgesinde şişlik görülmesinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenler bazen belli nedenlere bağlı iken bazen ise nedensiz ortaya çıkabilir. Kafa bölgesi vücudun en hassas bölgesi olduğu için kişinin doktora giderek test yaptırması gerekmektedir. Başta şişlik oluşumunun belli başlı nedenleri şunlardır:

1-)Travmatik Etkenler

Kişinin geçirmiş olduğu bir kaza sonucunda kafasında ya da vücudunun herhangi bir yerinde şişlik oluşması normaldir. Bu duruma neden olan travmatik etkenler arasında çarpmalar, düşmeler, kazalar yer almaktadır. Kişinin böyle bir durumda hemen doktora gitmesi gereklidir çünkü geçirilen kaza iç bölgede önemli bir soruna neden olabilir. Bu durumda hemen test yaptırılması önemlidir. Travmaya bağlı şişlikler zaman içinde geçmektedir.

2-)Yağ Bezeleri

Yağ bezeleri vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Bu duruma neden olan etkenlerin tam bir sebebi yoktur. Bununla birlikte yağ bezeleri genellikle zararsızdır ve bir zaman sonra kendi kendine ortadan kalkan küçük şişliklerdir. Yağ bezelerinin kırmızı renkte olması ve ağrı yapması durumunda ise enfeksiyon riski bulunabilir. Böyle bir durumda kişinin acil olarak doktora görünmesi gerekmektedir.

Başta Kaşıntı Neden Olur?

Kafa bölgesinde zaman zaman şiddetli kaşıntılar olabilir. Bu durum geçici de olabilir kalıcı da. Kalıcı kaşıntılar kişiye sosyal anlamda zarar vereceği için böyle bir durumda kişinin doktora gitmesi gereklidir. Başta görülen kaşıntının sebeleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kafa bölgesinde görülen parazitler şiddetli kaşıntılara neden olabilir. Bit, pire gibi sağlık sorunları pis bir ortamda zaman geçiren kişilerde görülebilir. Böyle bir durumda özel parazit ilaçları kullanımı yapılması gereklidir. Öteki türlü kaşıntının geçmesi mümkün değildir.
  • Kafa bölgesinde kaşıntının geçici sebeplerinden birisi kullanılan kozmetik ürünler olabilir. Bu durumda kişinin kullanmakta olduğu ürünleri gözden geçirmesi gereklidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ