Başımdan Ses Geliyor

Başımdan Ses Geliyor

Baştan ses gelmesi ya da başta uğultu, çınlama türünden seslerin oluşması son derece rahatsız edicidir. Genel olarak tıbbi bir sorundan kaynaklanan bu durumun tedavisi için sebeplerinin mutlaka araştırılması gerekmektedir. Genellikle beyinde oluşan deformasyonlar sonucunda bu durum gözlemlenmektedir.

Baştan Gelen Seslerin Nedenleri Nelerdir?

  • Patlayan kafa sendromu ilk akla gelen nedendir. Tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan patlayan kafa sendromunda, kafanın içinde patlamaya benzer sesler ya da titreşim sesleri duyulabilmektedir.
  • Şizofreni ve türevi rahatsızlıklarda baştan ses gelmesi durumu sıklıkla görülmektedir. Bu durumda psikiyatri bölümünde muayene olunması ya da bu bölüm dahilinde çözüm aranması gerekir.
  • Kulakla ilgili sorunlar, kafanın içinde çeşitli sesler olarak ortaya çıkabilir. Özellikle kişi sürekli yüksek sesle müzik dinliyor, gürültülü ortamlarda çok fazla vakit geçiriyor ya da kulaklıkla müzik dinleme alışkanlığı taşıyorsa, kafadan ses gelmesi gündeme gelebilir. Baştan ses gelmesinin yanı sıra bulantı, kusma ya da baş dönmesi gibi sorunlar da söz konusu ise durum ciddiye alınmalı ve mutlaka doktora gidilmelidir.
  • Uyuşturucu kullanımı da kafadan ses gelmesinin bir başka nedenidir. Madde yoksunluğuna bağlı olarak seslerde artış da meydana gelebilmektedir.
  • Basınç ile ilgili sebeplerle ortaya çıkan rahatsızlıklarda, dolaşım sistemi ile ilgili aksaklıklarda, beyin ile iletişim kanalları arasında bir sorun meydana geldiğinde kafada ses ya da çınlama durumu söz konusu olabilir. Beyin çınlaması dışında başın içinde hissedilen başka çınlama türleri de bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:
  • Tinnitus Çınlaması: yalnızca hasat tarafından duyulan bir çınlama türüdür. Bu subjektif çınlama olarak da isimlendirilir. Çınlama durumu çevredeki diğer kişiler tarafından da duyuluyor ise, bu objektif çınlamadır. Kulakla ya da damar rahatsızlıkları ile ilgili bir durum olabilir.
  • Müsküler Çınlama: Orta kulakta yer alan kaslarda meydana gelen çınlamalardır. Ciddi boyutlara ulaşabilir, bu nedenle mutlaka doktora muayene olmak gerekir.
  • Vasküler Çınlama: Orta kulak ve iç kulakta yer alan ve doğrudan beyin ile bağlantılı olan iki büyük damarın, ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar ya da daha başka sebeplere bağlı olarak ses çıkarması başa yansıyabilir. Kulakla ilgili sorunlar ileride daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle muayene ihmal edilmemelidir.

Baştan Ses Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Sesin ne sıklıkla meydana geldiği ve ne kadar sürdüğü gibi detaylar baş çınlamasında çok önemlidir. Bu nedenle ilk ses duyulduğunda doğrudan doktora gitmekte yarar vardır. Bunun yanı sıra kişi; uyuşturucu madde, alkol ve sigara tüketiminden kaçınmalıdır. Çok yüksek sesli ortamlarda bulunmak da durum için bir tetikleyici olduğundan bu gibi ortamlarda bulunmamak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ