Başım Ağrıyor Ve Midem Bulanıyor

Başım Ağrıyor Ve Midem Bulanıyor

Bir arada sıklıkla ortaya çıkan baş ağrısı ve mide bulantısı, ilişkili rahatsızlıklardır. Daha başka bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan bu iki rahatsızlığın farklı nedenleri bulunmaktadır.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

  • En önemli nedenlerden bir tanesi migrendir. Oldukça yoğun bir baş ağrısına çoğu zaman mide bulantısı eşlik eder. Migrende bu iki belirtinin birlikte görülmesinin başlıca nedeni, bireyin östrojen seviyesinde düşüş meydana gelmesidir. Beyinde bulunan damarların şişmesi sonucunda oluşan migren, günümüzde pek çok kişide görülen bir rahatsızlık halini almıştır.
  • Midede iltihaplanmaya ve bünyede grip, nezle gibi hastalıkların oluşmasına neden olan virüsler ve bakteriler, genel itibariyle baş ağrısı ve mide bulantısının bir arada görülmesine yol açabilmektedir. Bu belirtilere ek olarak vücut ısısının yükselmesi, üşüme, titreme gibi semptomlar da görülebilmektedir.
  • Beyinde ya da omurilik sıvısı içinde ortaya çıkan enfeksiyonlar sonucunda meydana gelen menenjit rahatsızlığı da mide bulantısı ve baş ağrısına yol açabilmektedir. Boyunda tutulma ve çok şiddetli baş ağrısı temel belirtilerdir.

Bu belirtiler haricinde, baş ağrısı farklı tiplerde de meydana gelebilmektedir.

1-)Küme Tipi Ağrı

Başın yalnızca tek tarafında ortaya çıkan bu ağrı, genel olarak mide bulantısı görülmeyen bir rahatsızlıktır. Ancak migren ağrısı da başın bir bölümünde ortaya çıktığı için kişi, hangi sebeple ağrının oluştuğunu öğrenmeli, bunun için de muayene olmalıdır.

2-)Gerilim Tipi Ağrı

Genellikle psikolojik ya da fiziksel olarak bireyin strese maruz kalması sonucunda oluşan bir ağrı çeşididir. Uykusuzluk sonucunda da oluşan bu tip baş ağrısı yaşayan kişilerin kesin olarak sigara ve alkol tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir.

Bu sebeplere ek olarak bazı hastalıklar da mide bulantısı ve baş ağrısının bir arada görülmesine yol açabilmektedir. Özellikle kafada travma, gebelik, enfeksiyonlardan kaynaklanan rahatsızlıklar bunlar arasında sayılabilir.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavisi

baş ağrısı ve mide bulantısı tedavisi

Bu iki rahatsızlık bir arada görüldüğünde genel olarak birinin tedavi edilmesi, diğerinin de doğal olarak ortadan kaybolmasını sağlayabilmektedir. Nedeni saptandıktan sonra, rahatsızlığın tedavisi oldukça kolaydır. Migrenden kaynaklı baş ağrısında, genellikle karanlık bir ortamda ve sessiz bir ortamda kalmak oldukça iyi gelmektedir. Bunun haricinde, ağrı kesici kullanımı da ağrının azaltılmasını sağlayabilmektedir.

Çok ciddi bir nedeni olmadığında, baş ağrısı ve mide bulantısı rahatsızlıklarının tedavisi bireysel olarak yapılabilmektedir. Ancak konuşma güçlüğü, kollarda ya da bacaklarda uyuşma, karıncalanma söz konusu ise, kişi travma yaşamış ve kafasına darbe almış ise mutlaka doktor muayenesine gitmelidir. Ağrının ve bulantının ne kadar süre devam ettiği gibi bilgiler doktora iletilmeli ve olabildiğince yardımcı olunmalıdır. Travmatik olayların ciddi kanamalara ve hayati riske yol açabileceği unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ