Banyo Sonrasında Kaşınma ve Deride Kabarma

Banyo Sonrasında Kaşınma ve Deride Kabarma

Ciltte meydana gelen kaşıntının birçok sebebi olabilmektedir. Günlük hayatta maruz kaldığımız toz ve benzeri maddelerden dolayı akut şekilde kaşıntı ile karşılaşabileceğimiz gibi bazı hastalıklardan kaynaklı kronik kaşıntı ile de karşılaşabiliriz.

Ciltte meydana gelen kaşıntı;

  • Alerjik etkenlere maruz kalmadan dolayı meydana gelebilir.
  • Sedef, egzama, atopik dermatit gibi deri hastalıklarına bağlı oluşabilir.
  • Mantar enfeksiyonları, uyuz gibi enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan dolayı görülebilir.

Banyo sonrasında kaşınma ve deride kabarma ise daha nadir görülen bir durumdur. Bu durum yukarıdaki sebeplerden dolayı gözlenebilir. Ancak genel olarak banyo sonrasında kaşınma ve deride kabarma;

  • Banyo esnasında kullanılan şampuan ve duş jeli kimyasallara karşı gelişen bir alerjik reaksiyondan dolayı gözlenebilir.
  • Aşırı sıcak su ile duş alan kişilerde kan akışının birden hızlanmasına ve damarlardaki vazodilatasyona bağlı olarak gözlenebilir.
  • Yüksek tansiyon, şeker hastası, kalp hastası gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerde de gözlenebilmektedir.

Banyo sonrasında kaşınma ve kabarma kısa süre içerisinde geçiyor ise kişinin telaş yapmasına gerek yoktur. Ancak bu durum kısa süre içerisinde geçmiyor, her banyodan sonra tekrarlıyor ise kişi mutlaka uzman bir doktora gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Duştan Sonra Kaşıntı Tedavisi

Duş alınırken kişinin yeterince derisini temizlememesi kaşınmaya sebep olabilir. Özellikle sıcak su ve buharın etkisi ile deri üzerindeki kir ve ölü deri hücreleri kabarır. Bu durum kişinin kaşınmasına ve kızarıklıkların oluşmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda kişinin kese yapması vücudunu ölü deri hücrelerinden ve kirden arındırması gerekmektedir.

Duştan sonra kaşıntı, çok hassas ve kuru ciltli kişilerde gözlenebilir. Bu tarz kişilerin banyodan sonra cildini kuruladıktan sonra güzel bir şekilde nemlenmesi için nemlendirici ve kaşıntıları gidermesi için kaşıntı giderici krem kullanması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ