Baldır Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Baldır Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Baldır olarak bilinen kısım, vücudumuzda ayak bileği ve dizin hemen altı arasındaki bölgenin arka tarafıdır. Bu bölgede çeşitli sebeplerle zaman zaman şiddetli ağrı ve kramplar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılara neden olan faktörlerin tespit edilmesi ve bunlara uygun tedaviler uygulanabilmesi için kişinin en kısa zamanda bir ortopedi uzmanına gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Baldır Ağrısı Neden Olur?

  • Kişinin bir kaza geçirmesi, baldır bölgesine beklenmedik ağır bir darbe alması, bu bölgedeki ağrılarda temel nedenlerden bir tanesidir. Aynı şekilde yapılan egzersizler esnasında kasların çok zorlanması da bu bölgede ağrı oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Baldır bölgesinde ortaya çıkan ağrı, kimi zaman da başka rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle “derin damar trombozu” adıyla bilinen ve “kompartman sendromu” isimli rahatsızlıklarda baldır ağrıları temel belirtilerdendir.
    Bölgede, bazen de kramp şeklinde ağrı ortaya çıkabilir. Bu durumda yine bazı faktörler tetikleyici etkiye sahip olabilmektedir. Kramp şeklinde baldırda hissedilen ağrının sebepleri ise şöyle sıralanabilir:
  • Kasları kontrol eden sinirler, bazı alkalin maddelerin (kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi) eksikliğinden dolayı kasılması için kaslara sinyal verebilmektedir.
  • Kas liflerinde meydana gelen kasılma sonucunda, kan akışında yavaşlama ortaya çıkar. Bu da kas kasılması, baldır ağrısı, baldırda kramp, gece krampları şeklinde kişiye etki edebilir.
  • Bunlar haricinde, dehidrasyon, kilonun fazla olması, kasların yorulması, ağır egzersizlerin yapılması ve bazı ağır ilaçların kullanılması sonucunda da kramp biçiminde baldır ağrıları gündeme gelebilmektedir.

Baldır Ağrısı Tedavisi

Baldırlarda görülen ağrılar, ortopedi doktoru tarafından muayene edildikten ve sebebi ortaya çıkarıldıktan sonra iyileşme için tedavi altına alınır. Ancak ağrıların çok fazla olmaması ya da en aza indirilebilmesi için kişisel olarak da yapılabilecekler bulunmaktadır.

  • Söz gelimi, vücudun su ihtiyacı duymamasını sağlamak bunlardan bir tanesi olarak sayılabilir. Susuzluk birçok rahatsızlıkta tetikleyicidir. Baldır ağrısı da susuz kalan bir vücutta ilk olarak ortaya çıkan sorunlar arasında yer almaktadır.
  • Esneme hareketlerinin düzenli bir biçimde yapılması, her gün düzenli olarak vücudun özellikle de bacakların esnetilmesi, kramp türü ağrılarda oldukça işe yarayan bir çözüm olabilmektedir. Ancak bu esneme hareketleri ve devamında isteğe bağlı olarak yapılacak olan egzersizler acele etmeksizin, yavaş yavaş yapılmalıdır. Esneme hareketleri öncesinde ağrıyan bölgeye masaj yapmak da kan dolaşımını hızlandıracak ve baldırı rahatlatacaktır.
  • Baldır bölgesinde oluşan ve sık sık kendini tekrarlayan ağrılar, mutlaka bir ortopedi uzmanına gösterilmelidir. Ağrıya neden olan kramp türü ağrılarda, doktorun önerisi ve reçetesi ile kas gevşetici ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunun yanında doktorun belirttiği tüm noktalar dikkatle dinlenmeli ve uygulanmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ