Bademcik Şişmesi ve Yüksek Ateş

Bademcik Şişmesi ve Yüksek Ateş

Bademcik şişmesi ve yüksek ateş özellikle kış aylarında hava şartlarının sertleşmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile vücudumuzu istila eden mikroorganizmaların üremesi sonucunda meydana gelmektedir.

Dünya üzerinde birçok farklı mikroorganizma bulunmaktadır. Bu mikroorganizmaların vücudu istilası sonucunda meydana gelen etkiler çeşitlilik gösterebilir. Genellikle bakteri kaynaklı enfeksiyonlar sıkça baş gösterebilmekte ve böyle durumlarda yüksek ateş, iltihap ve iltihaba bağlı ödem oluşabilmektedir.

Bademcik şişmesi ve yüksek ateş çeşitli durumlardan ya da hastalıklardan dolayı meydana gelebilir. Genellikle akut seyretmesine rağmen bazı olgularda bu durum kronik bir hal almış olabilir.

Yüksek ateş, vücudun çalışma mekanizmasını olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı özellikle çocuklarda zaman kaybetmeden tedavi prosedürü uygulanmalıdır.

Bademcik Şişmesi ve Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

1-)Bakteri Kaynaklı Enfeksiyonlar

Bakteri kaynaklı oluşan enfeksiyonlarda özellikle boğaz bölgesinde oluşan bakteri üremelerinde boğaz ağrısı, boğazda şişme, yutkunmada zorluk gözlenmektedir.

Bu durum genellikle sıradan soğuk algınlığı ile karıştırılabilir ve tedavi yöntemi yanlış tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus yüksek ateştir. Yüksek ateş olması durumunda bakteri enfeksiyonunu durdurmak amacıyla hiç zaman kaybetmeden şayet uzman doktor gerekli görürse, antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlanmalıdır.

2-)Farenjit

Farenjit özellikle kış aylarında sıkça gözlenen boğaz enfeksiyonlarındandır. Genellikle boğazda şişlik ve kaşıntı ile kendini gösteren bu hastalık, nadir zamanlarda yüksek ateş oluşturmaktadır. Ancak bu hastalığın çocuklarda görülmesi durumunda ateş görülme ihtimali daha sık olabilir.

3-)Çeşitli Tümörler

Boğaz bölgesinde özellikle trakea bölgesinde oluşan tümörler iyi huylu olsun ya da olmasın bu bölgede şişme ve ağrı yapabilmektedir. Özellikle sürekli büyümekte olan tümörler ilk etapta boğaz şişliği, enfeksiyon ile karıştırılabilir ancak bu tür rahatsızlıklarda şişliğin boyutuna oranla ateş görülme ihtimali çok düşüktür hatta nadirdir.

Tümör kaynaklı hastalıklarda enfeksiyonun giderilmesi, şişliğin indirilmesi için yapılabilecek en iyi tedavi cerrahi müdahale ile tümörün bölgeden temizlenmesidir. Tümörün alınamadığı durumlarda uzmanlar tarafından ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

4-)Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Bazı rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ya da kullanılan bitkisel materyallerden dolayı bağışıklık sisteminde zayıflama, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalık görülmesi sıkça rastlanan bir durumdur.

Özellikle kronik bir hastalığı olan ve bunun yanında doktor kontrolü dışında bitkisel materyaller kullanan kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalık baş gösterebilmektedir.

Bademcik şişmesi ile yüksek ateş şikayetlerinin altında yatan bir çok rahatsızlık olabileceğinden, doğru tetkik ve tedavi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ