Bacaklarım Tutmuyor

Bacaklarım Tutmuyor

Bacaklarım tutmuyor şikayeti genellikle bacaklarda hissedilen güçsüzlük ve zayıflığı takiben baş gösterir. Bacaklardaki güçsüzlük kemik kırıklarından tutun da kas ve sinir hastalıklarına ve bel fıtığına kadar pek çok nedenden kaynaklı yaşanabilir. Şikayetin tahlilinde bacaktaki güçsüzlüğe eşlik eden başka bulguların olup olmadığı ve bu bulguların ne olduğu gibi detaylar büyük önem taşımaktadır.

Bacakların Tutmamasının Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarım tutmuyordan kastedilen aslında bakıldığında; bacaklarda sürekli ağrı ve zayıflık hissedilmesi durumudur. Yazımızın devamında bacaklarda yaşanan zayıflık, güçsüzlük dolayısı ile bacak tutmaması sebeplerinden bahsediyor olacağız.

1-)Kemik Kırıkları

Kaza, darbe ve hasar gibi travma etkenlerinden dolayı kemik bütünlüğünün bozulması; kemik kırığı olarak tanımlanır. Özellikle kol ve bacaklarımız sürekli her eylemde kullanılır vaziyette olduğundan, bu bölgelerde kemik kırıklarına daha sık rastlanır. Bacak kemiğinde kırık; kendini bacakta ağrı, bacağın üstüne basamama gibi belirtilerle gösterir. Eğer bacağa alınan fiziksel bir darbe akabinde bacaklarım tutmuyor şikayeti söz konusuysa, kemik kırığı olabileceğinden derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

2-)Burkulma/İncinme

Aniden yapılan ters hareketler bacağın burkulmasına ve incinmesine neden olarak, bacakta ağrı ve güçsüzlük sorunlarına yol açabilir.

3-)Bel Fıtığı

Toplum arasında sık görülen fıtık rahatsızlıklarının başında bel fıtığı gelmektedir. Omurgalarda bulunan disk adı verilen yapının içerisinde jelimsi bir sıvı bulunur. Bu jelimsi sıvının diskin dış çeperini içeriden dışa doğru itmesi, fıtık olarak bilinir. Bu durumun bel bölgesindeki disklerde yaşanması, bel fıtığı olarak ifade edilir.

Bel fıtığı kendisini her ne kadar şiddetli bel ağrıları ile belli etse de, diskin merkezinde bulunan jelin dışarı çıkması neticesinde bacak ağrısı da baş gösterebilmektedir. Bacak ağrısının nedeni diskten dışarı çıkan jelin, omurgada bulunan sinirlere baskı yaparak bacakları etkilemesidir.

Bacaklarım tutmuyor şikayetinin altındaki neden bel fıtığı olabilir. Ancak tek başına bacaklarda hissedilen zayıflık, güçsüzlük fıtık göstergesi olarak kabul edilemez. Eğer beraberinde aşağıda belirtilen semptomlar gözleniyorsa, bel fıtığı olabileceği ihtimaline dayanarak uzman doktora başvurulmalıdır.

Bel fıtığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • Şiddetli bel ağrısı,
 • Bacak ağrısı,
 • Ayaklarda ve bacaklarda karıncalanma, uyuşukluk,
 • Otururken veya yürüme halindeyken zorlanma,
 • Bacakta güçsüzlük hissi ve zayıflık,
 • Geceleri artış gösteren bacak ağrısı

4-)MS Hastalığı

Multipl skleroz olarak ifade edilen MS hastalığı; bir bağışık sistemi rahatsızlığıdır. MS hastalığının belirtileri etkilenen sinirlerin nerede olduğuna göre farklılık gösterse de genel olarak aşağıdaki bulgularla kendini belli etmektedir.

MS hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • Sürekli yorgun ve halsiz hissetme, bitkinlik,
 • Konuşma bozuklukları, geveleyerek konuşmak,
 • Çift ve bulanık görme durumu,
 • Şiddetli bacak ağrısı ve bacaklarda zayıflık

5-)Diğer Nedenler

 • Uzun süre hareketsiz kalmak: Özellikle masa başı çalışanlarında sık görülen bir durumdur.
 • Dolaşım sistemi rahatsızlıkları,
 • Beyin ve omurilik sorunları

Bacaklardaki Güçsüzlük Hissi Nasıl Geçer?

Bacaklardaki güçsüzlüğün, tutmama probleminin çözümü için öncelikle şikayetin sebebi doğru tahlil edilmelidir. Eğer bacaklardaki güçsüzlük kırıktan kaynaklanıyorsa alçı ile kırık kemiğin kaynaması işlemi gerekli görülürken; eğer bel fıtığından kaynaklı bacakta tutmama durumu söz konusuysa bel fıtığını geçirmeye yönelik fizik tedavi işlemleri gerekli görülür.

Eğer bacaklarınız tutmuyor veya bacaklarınızda sürekli güçsüzlük hissediyorsanız, altında ciddi sağlık sorunlarının olabileceğini unutmayın ve mutlaka sağlık kuruluşuna başvurun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ