Bacak Ağrısı ve Uyuşma

Bacak Ağrısı ve Uyuşma

Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen ağrı ve uyuşma sorununa, bacakta da rastlanabilmektedir. Bacak ağrısı ve uyuşma şikayeti birbiriyle ilintili sebeplerden oluşabileceği gibi birbirinden ayrı nedenlerden kaynaklı da olabilmektedir. Uyuşma hissi; karıncalanma, iğne batma hissi gibi çeşitli şekillerde ifade edilebilmektedir. Bacak ağrısı ve uyuşma sorunu daha çok bacağa alınan darbe ve hasarlardan (travmatik etkenler) kaynaklansa da, altında yatan bir çok neden olabilir.

Bacak Ağrısı ve Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Bacak bölgesinde hissedilen ağrı ile uyuşma birbirinden ayrı sorunlardan kaynaklı olabilir. Ağrı ile birlikte uyuşmanın görülmesi daha çok travma etkenleriyle alakalı görülmektedir.

Travma Etkenleri(Darbe veya Hasar)

Alınan darbe veya hasarların sonucu olarak bacakta ağrı hissiyatı oluşabilmektedir. Kırık, doku veya kas zedelenmesi gibi durumlarda bacak ağrısı şikayetine sık rastlanmaktadır. Bacakların fiziksel aktivite esnasında fazla zorlanması da ağrıyı tetikleyicidir. Özellikle sporla uğraşan kişilerde bacakta ağrı şikayetine daha fazla rastlanmaktadır.

Sinir Hasarı/Sinirlerin Zarar Görmesi

Vücuttaki duyu iletiminden sorumlu olan sinirler, bacak bölgesinde de mevcuttur. Bacaktaki sinirlerin hasar alması sonucunda uyuşma, karıncalanma şikayetleri baş gösterebilmektedir. Diyabetik nöropati hastalığın bacak uyuşması şikayetine sık rastlanır. Vitamin eksikliği, dengesiz beslenme, aşırı alkol tüketimi ve tiroid hastalıkları gibi pek çok durum sinir hasarına sebebiyet vererek, bacak ağrısı ve uyuşma sorununa yol açabilmektedir.

Kas Krampları

Daha çok bacakta görülen kas krampı, ağrı ve uyuşma hissinin bilindik nedenlerinden biridir. Vücudun susuz kalması ve aşırı ısı değişimi gibi durumlarda meydana gelen kas krampları, bacakta ağrı ve uyuşma sorununa yol açabilmektedir. Genellikle birden bire başlar ve kısa süre içinde kendiliğinden geçer.

Kan Dolaşımının Zayıf Olması

Vücuttaki dolaşım sisteminde oluşabilecek sorunlar, rahatsızlıklar bacaklarda ve kollarda uyuşmaya neden olabilmektedir. Kan dolaşımının zayıf olmasına bağlı olarak kan akışının bozulması halinde sık görülmektedir. Hareketsizlik, sağlıksız ve dengesiz beslenme programları ve sigara kan dolaşım sisteminin bozulmasına neden olabilmektedir. Bacakta hissedilen ağrı ve uyuşmanın altında yatan neden dolaşım sistemi bozuklukları olabilir.

Bacak ağrısı ve uyuşma şikayeti bir çok rahatsızlıkla ilgili olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Problemin altında yatan nedenin doğru tanısı ve teşhise bağlı tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ