Az Adet Görmenin Nedenleri Nelerdir?

Az Adet Görmenin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda her ay tekrarlanan rahim içi dokuların kanla vücuttan atılması, adet kanaması veya döngüsü olarak bilinmektedir. Kimi zaman adet kanamalarında düzensizlik, kanamanın çok olması veya olması gerekenden az gelmesi gibi bir takım sorunlar baş gösterebilmektedir. Kanamadaki düzensizlikler daha çok psikolojik etkenler, kullanılan ilaçların etkisi veya hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır.

Adet Kanamasının Az Olması

Adet kanamasındaki düzensizliğin yanı sıra kanamanın az gelmesi veya haddinden fazla gelmesi gibi durumlara da sık rastlanabilmektedir. Kanamanın çok az olması ve kanamanın 2 günden az sürmesi, az adet görmek olarak ifade edilmektedir. Tıp dilinde hipomenore olarak açıklanan az adet gelmesi, özellikle menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Adet kanamasının 2 gün veya 3 gün sürmesi illa ki az adet görüldüğünü işaret etmez. Her adet kanamasının 1 hafta olması beklenmez. Eğer adet sürecinde gün içerisinde 1-2 pedi geçmeyen kısa süreli kanamalar söz konusuysa, adet kanamasının azlığından bahsedilebilir.

Az Adet Görmenin Nedenleri Nelerdir?

Fizyolojik bir olay olan adet döngüsünde kanamanın az olması genellikle hormonal nedenlerden kaynaklıdır. Vücuttaki hormonal salınımlardaki değişimler, adet kanamasının az ve kısa süreli görülmesine neden olabilir. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda, östrojen hormonu salınımının azalmasına bağlı olarak kanamanın az olmasına sık rastlanmaktadır. Östrojen hormonunun yanı sıra tiroid hormonu salınımındaki değişimler de, kişinin az adet görmesine neden olabilmektedir.

  • Kadınlık hormonu olan östrojenin salınımında azlık
  • Tiroid hormonu salınımında azalma
  • Rahim içinde yapışkanlık olması(patolojik bulgudur)

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda sık görülen kanamadaki azlık sorunu, gençlerde de gözlenebilmektedir. Genç kadınlardaki kanama azlığının başlıca nedenleri hormonal dengesizliklerdir. Eğer her ay adet döngüsünde kanamada azlık göze çarpıyorsa, detaylı tetkik ve tedavi için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Adet Kanaması Azalmasının Tedavisi

Adet kanamasındaki azlığın tedavisi, altında yatan nedene göre değişiklik gösterebilmektedir. Kanamanın nedeni hormonal problemlerse; uzman tarafından bu doğrultuda tedavi uygulanırken, gerekli görülürse vajinal ultrasonografik incelemeler yapılarak patolojik bulguların olup olmadığı detaylı araştırılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ