Ayak Altında Siyah Nokta

Ayak Altında Siyah Nokta

Cildin herhangi bir bölgesinde gözlenebilen siyah noktalara ayak altında da rastlamak mümkündür. Ayak altında beliren siyah noktalar genellikle travma etkenlerinden, ayak altındaki kesiklerden ve siğil oluşumlarından kaynaklanmaktadır. Ayak altındaki siyah noktalar sağlık açısından ciddi bir sorun teşkil etmese de, araştırılması ve üzerinde detaylı inceleme yapılması gereken bir konudur.

Ayak Altında Siyah Nokta Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Yazımızın devamında ayak altındaki siyah nokta oluşumlarının başlıca sebepleri detaylıca anlatılmaktadır.

1-)Travma Etkenleri

Ayaklarımız tüm gün bizi taşımakla görevlidir. Dolayısıyla sürekli olarak dışarı ile temas ve etkileşim halindedirler. Buna bağlı olarak ayakta kaza, darbe ve hasar görülmesi gayet olası ve normaldir. Ayak altına doğru alınabilecek hasar, darbe bu bölgenin berelenmesine neden olarak siyah nokta oluşumları baş gösterebilir. Ayağın yanlışlıkla sehpa, masa gibi sert zeminlere çarpılması ve yüksekten atlama durumlarında fazlaca rastlanan bir durumdur.

2-)Ayak Altındaki Kesikler

Ayak altında daha önce oluşmuş bir kesik, yara zaman içerisinde kararma göstererek ayak altında siyah nokta oluşumuna yol açabilir. Yaralanma sonrası görülen siyah nokta oluşumu normaldir. Ancak bu oluşuma kızarıklık, acı ve şişlik eşlik ediyorsa ilgili bölge enfeksiyona uğramış olabilir. Böyle bir durumda sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır.

3-)Siğiller

Cildin üst tabakasında HPV virüslerin yerleşmesi akabinde meydana gelen zararsız kabartılar, siğil olarak tanımlanır. Siğiller kahverengi, cilt renginde veya siyahımsı renklerde olabilirler. Cildin herhangi bir bölgesinde görülebilen siğillere ayak altında da rastlamak mümkündür. Genellikle ayak tabanındaki siğiller, nasırla karıştırılır. Bunun esas nedeni; siğillerin de nasırların da düz bir yapıda olmasıdır.

HPV virüsünün siğil oluşumuna yol açan bir virüs olduğundan bahsetmiştik. Ciltteki kesikler, yarıklar bu virüsü kapma ihtimalini arttıracağından dolayısıyla siğil oluşma ihtimalini de arttırır. Ciltte meydana gelen siğillerin kesik, yarık dışındaki başlıca nedenleri ise şunlardır:

  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması,
  • Cinsel münasebet esnasında genital bölge siğilleri bulaşabilmektedir,
  • Cildin çok sık traş edilmesi,
  • Hamam, havuz gibi çok sıcak veya ıslak bölgeler HPV virüsünü kapma ihtimalini arttırır,
  • Alerjik reaksiyonlar siğil oluşumunu tetikleyebilir.

Ayak altında göze çarpan siyah nokta oluşumları siğilin göstergesi olabilir. Siğiller iyi huylu olduklarından sorun teşkil etmeseler de, görünüm açısından kişinin rahatsızlık duymasına yol açabilir. Çoğunlukla basit siğil ilaçlarıyla ya da doktor tarafından uygulanan yakma(elektrokoterizasyon), dondurma(kriyoterapi) yöntemleri ile siğiller yok edilmektedir.

Ayaktaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Ayaktaki siyah noktaların nasıl geçeceği konusu tamamen bu oluşumların altında yatan nedenle bağlantılıdır. Eğer siyah noktalar siğillerden kaynaklı ise siğillerin ortadan kaldırılması gerekli görülürken, şayet travma etkenlerinden kaynaklanan siyah nokta söz konusuysa daha basit yöntemlerle şikayetin giderilmesi mümkündür. Şayet bir süredir siyah nokta mevcut ve geçmek bilmiyorsa, konuyla ilgili cildiye uzmanına başvurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ