Aşılama Sonucu Beta Hcg

Aşılama Sonucu Beta Hcg

Aşılama yöntemi, hamile kalmakta zorluk yaşayan kadınlara uygulanan bir gebelik yöntemidir. Aşılama tedavisi sayesinde gebelik durumu tetiklenmekte ve gebe kalma ihtimali oldukça fazla arttırılmaktadır. Aşılama yöntemi, normal yollarla hamile kalmaya çalışmış ancak hamile kalamamış kişilere uygulanan ağrısız ve acısız bir gebelik yöntemidir. Bu yöntem sayesinde erkekten alınan sperm, kadının vajinasına ya da rahim bölgesine yerleştirilerek hamilelik durumu tetiklenir. Eğer döllenme başarılı sonuçlanır ve tedavi yöntemi kusursuz işlerse kadında hamilelik durumu gözlenir.

Aşılama yönteminin başarılı olabilmesi için erkekteki spermin ve kadındaki yumurtalıkların sağlıklı, güçlü olması gerekmektedir. Bu nedenle genelde aşılama yönteminden 48-72 saat önce uzmanlar, kadın ve erkeğe alkol, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalarını önermektedirler. Bu maddeler sperm ve yumurtanın sağlığını etkileyebilmektedir. Sağlıksız, güçsüz sperm ve yumurtalarda hamile kalma durumu ihtimali daha düşük olmaktadır.

Aşılama Sonrası Beta Hcg Artar mı?

Aşılama yöntemi başarılı olduysa kadında 2-3 hafta sonra çeşitli belirtiler görülmeye başlar. Meme uçlarında hassasiyet, kasıklarda ağrı gibi görülen bu belirtiler gebeliğe işaret etmektedir. Evde yapılan doğum kontrol testleri ya da doktorlar tarafından yapılan testlerde beta hcg değerleri ölçülerek hamilelik durumunun olup olmadığı öğrenilebilir. Yapılan testlerde gebelik hormonu yeterince salgılandıysa, kadının hamile olduğu ortaya çıkar. Beta hcg değerlerinin yüksek çıkması, yapılan testlerin pozitif çıkmasını sağlar. Hamile kişilerde Beta Hcg hormonu salınımı daha fazla olacağından, beta hcg değerleri artmaktadır. Aşılama başarılı olduğu takdirde gebelik oluşacağından, Beta Hcg yani gebelik hormonunun kandaki salınımı artmaya başlar. Beta Hcg salınımının artması sonucunda kandaki ve idrardaki beta hcg değerleri yükselmektedir.

Aşılama yöntemi başarılı olduysa, 2-3 hafta sonra evde doğum kontrol testi yapmanızı öneriyoruz. Bu testte idrardaki Beta Hcg değerleri ölçülerek pozitif ya da negatif şeklinde sonuç alınır. Pozitif sonuç hamileliğe işaret etmektedir. Evde yaptığınız doğum kontrol testleri kesin bir sonuç vermediğinden bu testten sonra kan testi de yaptırmanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ