Aniden Saç Dökülmesi

Aniden Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi halk arasında çok yaygın görülen sorunların başında gelmektedir. Erkeklerde kadınlara nazaran daha fazla görülen saç dökülmesi probleminin vitamin eksikliği, stres gibi basit nedenleri olabileceği gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı görülebilmektedir.

Hem kadınların hem de erkeklerin büyük problemi olan saç dökülmesinin başlıca nedenleri içeriğin devamında detaylıca ele alınmıştır.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Kalıtsal Özellikler

Etrafımızda görülen saç dökülmesi probleminin en yaygın nedeni kalıtsal özelliklerdir. Yani ailesindeki bireylerde belirli bir yaştan sonra saç dökülmesi görülen kimselerde, aynı problemin görülme ihtimali oldukça yüksektir. Genetik özelliklerden kaynaklanan saç dökülmesi problemi daha çok erkeklerde görülse de, kadınlarda da gözlenebilmektedir.

Psikolojik Etkenler

Stres, endişe, kaygı gibi psikolojik etkenler modern çağın yeni hastalıkları olarak görülmektedir. Neredeyse her hastalığın altında yatan neden olan stres, saç dökülmesinin de sebepleri arasındadır. Normal şartlarda saçlar büyür, gürleşir, uzar ve bir süre bekledikten sonra dökülmeye başlar. Ancak aşırı stresli, endişeli bir hayat süren kimsede bu evreler çok daha kısa sürede tamamlanarak saç dökülmesi sürecine geçilir. Özellikle çok takıntılı, stresli, evhamlı kimselerde duyulan stres ve kaygıdan ötürü saç dökülmesi problemine sık rastlanır. Stresin yalnızca saçlarda dökülmeye neden olmadığı çok daha ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceği unutulmamalı ve stresten olabildiğince uzak durulmalıdır.

Vitamin Eksikliği

Yetersiz ve sağlıksız beslenmenin akabinde vücutta baş gösteren vitamin eksikliği, saçlarda dökülmeye yol açabilir. Özellikle B grubu vitaminlerin eksikliğinde bu probleme daha sık rastlanmaktadır. Bu nedenden oluşabilecek saç dökülmesini önlemek adına sağlıklı ve dengeli beslenilmeli, bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir.

Saçkıran

Tıp dilinde “alopesi areata” olarak tanımlanan saç kıran aslında bakıldığında bağışık sistemi rahatsızlığıdır. Kendini kafa derisinde yer yer saç dökülmeleriyle belli eden saçkıran da saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Saçkıran tedavisi için ilaç tedavisi gerekli görülebileceğinden, eğer yer yer saçlarda dökülme mevcutsa ve saçkırandan şüphe duyuyorsanız derhal uzman doktora başvurmanızda yarar vardır.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi amaçlı alınan bazı ilaçların etkisi olarak saç dökülmesi sorunu meydana gelebilir. Özellikle bazı kanser, kalp, tansiyon ve kan inceltici ilaçların kullanımının ardından bu probleme rastlanabilmektedir. Konuyla ilgili uzman hekime gidildiğinde, alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tanı ve tedavi aşamasını kolaylaştırıcı olacaktır.

Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Tiroid bezinin normal çalışma düzeninde olmaması ve bezde oluşabilecek sorunlar, saç dökülmesine yol açabilmektedir. Özellikle hipotiroidi olarak bilinen tiroid bezinin az çalışması akabinde bu şikayete sık rastlanmaktadır.

Diğer Nedenler

  • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları,
  • Kadınlık hormonları: Hamilelik döneminde kadın vücudunda değişen hormonal değişimlerden ötürü saç dökülmesi problemi yaşanabilmektedir. Aynı şekilde kullanılıp bir anda bırakılan doğum kontrol hapları da hormonal sebeplerden aynı etkiye yol açabilmektedir.
  • Kansızlık,
  • Demir eksikliği,
  • Protein eksikliği

Aniden saç dökülmesinin tiroid bezi ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilintili olabileceği unutulmamalı ve muhakkak konuyla ilgili tıbbi destek alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ