Ameliyat Sonrası Ayak Şişmesi

Ameliyat Sonrası Ayak Şişmesi

Ameliyat sonrası ayak şişmesi, oldukça normal bir olaydır. Bacaktaki bir rahatsızlıktan dolayı olunan bir ameliyattan sonra, sezeryan ameliyatından sonra, kalple ilgili bir ameliyattan sonra, gut gibi veya artrit gibi bir rahatsızlıktan sonra ayak şişmesi olabilir. Ayak şişmesinin nedeni yerçekimine bağlı olabilir veya toplardamar dolaşımının bozulmasına bağlı olabilir. Ameliyat sonrası da yapılan cerrahi müdahaleden dolayı ayak çevresinde bulunan eklem, kas veya kemik doku da hasar görmüş olabilir. Bu şişlik ameliyattan sonra 1-2 yıl kadar sürebilir ya da ameliyat olunan bacak her zaman diğer bacağa göre biraz daha şiş olabilir.

Ayak şişmesi vücuttaki bazı nedenlerden dolayı uzuvlarda su birikmesi olayıdır. Su birikmesine de ödem denir. Bazı ödemler ağrı, şişlik, kaşıntı olur. Ayak şişmesinin başka nedenlerine bakacak olursak;

  • Sezeryan sonrası
  • Kalp yetmezliği
  • Böbrek ve karaciğer yetmezliği
  • Eklem ve çevredeki dokuların hasarı
  • Diyabet
  • Alerji

Ayak şişmesine neden olan etmenin ne olduğunu anlamak için hastanın ayrıntılı muayenesi, ultrason veya tomografik yöntemler uygulanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nanci Bermea dedi ki:

    Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

BİR YORUM YAZ