Alçıdan Çıktıktan Sonra Hareket Kısıtlılığı

Alçıdan Çıktıktan Sonra Hareket Kısıtlılığı

Kişinin yaşadığı kaza vb. durumlara bağlı olarak ortaya çıkan kırık, çatlak gibi sağlık sorunlarında tedavi için bir süre alçı kullanması gerekmektedir. Alçı kullanımı sırasında kişinin hareketlerinde büyük oranda kısıtlama olur. Özellikle ayağında ya da kolunda alçı bulunan kişilerin günlük yaşamda büyük sorunlar yaşadığı bilinmektedir.

Özellikle yalnız yaşayan bir kişi için bu durum çok daha zordur. Bu dönemde kişinin çevresindekilerden yardım almaya ihtiyaç duyması oldukça normal bir durumdur. Alçı çıkması sonrasında ise yine bir süre daha hareketlerde kısıtlılık gözlenebilir. Bu durum kişinin sağlığını koruması için gerekli bir durumdur. Bu nedenle alçı çıktıktan sonra bir süre daha kişi hareketlerine özen göstermelidir.

Alçı Kullanımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Alçı kişinin kırık, çatlak gibi sağlık sorunları için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Alçının takılmasının asıl amacı hasar gören kemiklerin eskisi gibi güçlü bir hale gelmesini sağlamak ve kemikleri birbirine kaynaştırmaktır. Bu sebeple kişiye belirli bir süre aralığı boyunca alçı takması tavsiye edilir. Alçı takılması ile birlikte kişi istediği hareket edemez. Özellikle alçının takıldığı yere bağlı olarak kişinin gündelik işleri yapması büyük oranda aksayabilir. Kişinin bu durumda dikkatli bir biçimde hareket etmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Alçı takan kişilere verilecek tavsiyeler arasında şunlar yer alır:

  • Alçı takan kişilerin elinden geldiği kadar alçılı yeri hareket ettirmemeye özen göstermesi gereklidir. Bu şekilde alçıya bir zarar gelmeyecektir.
  • Alçı takan kişilerin alçıyı hiçbir biçimde kendi başına çıkarmaya çalışmaması gereklidir. Bu durum birçok sağlık sorununu da tetikleyecektir.
  • Alçı takan kişilerin çevresinden yardım alması gereklidir. Bu şekilde günlük hayatına devam etmesi mümkün olacaktır.
  • Alçı takan kişilerin sık sık doktor kontrolünde olması önemlidir.
  • Alçı kullanmak zorunda kalan kişilerin alçıyı ıslatmaması gereklidir. Alçının ıslatılması sonucunda tedavi sürecinin uzaması mümkündür.

Alçı Çıktıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Alçıya yalnızca takılıyken değil çıktıktan sonra da dikkat etmek gereklidir. Kişinin alçılı olan bölgesi alçı çıktıktan sonra bir süre daha hassas olacağı için dikkatli bir biçimde hareket etmek gereklidir.

Alçı çıktıktan bir süre daha hareketleri kısıtlamak bu konuda tavsiye edilmektedir. Alçı çıktıktan sonra yapılması gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Alçı çıktıktan sonra alçı olan bölge çok dikkatli bir biçimde hareket ettirilmelidir.
  • Kişi alçı çıktıktan sonra da ağır yük kaldırmaktan kaçınmalı, egzersizleri basit şekilde yapmalıdır.
  • Alçı çıktıktan sonra da ilaç kullanımına ve doktor muayenelerine devam edilmelidir.
  • Alçı olan yer hafif biçimlerde günlük olarak çalıştırılmalı ya da masaj yapılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ