Adetten Sonra Kahverengi Akıntı

Adetten Sonra Kahverengi Akıntı

Adetten sonra kahverengi akıntı, kadınların en çok şikayet ettikleri adet sonrası görülen sorunlardan biridir. Vajinal akıntı diye tabir edilen adet öncesi ve adet sonrası akıntılar aslında oldukça normal bir adet döneminin parçalarıdır. Kadında görülen vajinal akıntıların görüntüsü ve süresi adet döneminin her evresinde farklılık gösterebilmektedir. Kadında görülen vajinal akıntılar sadece adet döneminde değil,  aynı zamanda adet öncesinde ve adet dönemi sonrasında da görülebilmektedir. Bu akıntıların sorun teşkil edip etmediği görünümlerine ve sürelerine göre değişse de genel olarak sorun teşkil etmemektedir.

Adetten sonra kahverengi akıntılar kadınların adetten sonraki dönemde en çok şikayet ettikleri konudur. Adetten sonra kahverengi akıntılar oldukça normal bir durumdur. Genellikle kadınlarda adetten sonra kahverengi lekelerin görülmesi endişeye ve korkuya neden olmaktadır. Ancak bu akıntılardan korkulacak bir şey yoktur.

Adetten sonraki kahverengi akıntıların oluşmasını rahim mukozası sağlamaktadır. Adetin oluşmasında da rol oynayan rahim mukozası, adetten sonra kahverengi akıntı oluşmasına neden olmaktadır. Kahverengi akıntılar adet gecikmesi yaşayan kişilerde daha çok görülmektedir. Ayrıca adetten sonraki dönemde kırmızı olan akıntılar, kahverengi akıntı haline dönüşerek adet tamamen sonlanır.

Adetten Sonra Kahverengi Akıntı Neden Olur?

  •  Adet gecikmesinden dolayı kahverengi akıntılar görülebilir.
  • Adet döneminde normal kan yerine kahverengi akıntı görülüyorsa, bu durum hamilelik belirtisi olabilir.
  • Doğum kontrol hapları kahverengi akıntılara neden olur. Vücudun hormonal yapısı üzerinde değişiklikler oluşturan doğum kontrol hapları adet dönemi ve adetten sonra kahverengi akıntıların oluşmasına neden olur.
  • Kan enfeksiyonundan kaynaklanabilir.
  • Menapoz başlangıcının belirtisi olabilir. Menapoz döneminde kadınlarda adet sonrası kahverengi akıntılar çok miktarda görülebilmektedir.

Adetten sonra kahverengi akıntılarda endişe edecek bir şey olmasa da bu kahverengi akıntılardan kurtulmak için doktora gitmekte fayda var. Kahverengi akıntıların doğru tetkikleri ve çözümleri için doktora başvurmanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ