20’lik Dişe Dolgu ve Kanal Tedavisi

20’lik Dişe Dolgu ve Kanal Tedavisi

20 yaş civarında çenenin en arka bölümünde çıkan dişlere, 20’lik dişler veya 20 yaş dişleri adı verilir. Akıl dişi olarak da bilinen 20’lik dişler kimi zaman 17-18 yaşlarında çıkabilirken kimi zaman 40-50’li yaşlarda da çıkabilmektedir. 20’lik dişler dişlerin en arka bölümünden çıktığı için önündeki diş ile temas edebilir veya üzerindeki kemik dokudan ötürü kişiye ağrı ve sızı hissi verebilir. Buna bağlı olarak çoğu yirmili yaş dişleri kişiyi rahatsız ederek çıkmaktadır.

20’lik dişler uygun pozisyonda çıktığı takdirde yani muhakkak çekilmesi gerekmediği durumlarda ağız içerisinde kullanılabilir diş olarak görülür. Fakat dişin çıkması çok sıkıntılı ve ağrı vericiyse, uzman hekimler tarafından dişin çekilmesi uygun görülebilmektedir.

Yirmili yaş dişlerine sahip kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri; 20’lik dişe dolgu ve kanal tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağıdır. Yirmili yaşlara uygulanacak tedavi yöntemi zaman zaman değişiklik gösterebileceğinden, uygulanacak tedavi yöntemi farklılık gösterebilmektedir.

İçeriğin devamında dolgu, kanal tedavisinin ne durumlarda uygulandığından ve 20’lik dişe dolgu-kanal tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağından bahsedilmektedir.

Dolgu Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çürüyen dişlere eski fonksiyonlarını ve işlevini kazandırmak için uygulanan en basit tedavi yöntemlerinden biri diş dolgularıdır. İşlem sırasında ilk olarak hekim tarafından dişteki çürüyen bölge dişten uzaklaştırılır ve ardından boşluğa dolgu malzemesi yerleştirerek tedavi tamamlanmış olur. Çok fazla hasar görmemiş ve çürük ciddi boyutta olmayan dişlere sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Kanal Tedavisi Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kanal tedavisi, dolgu gerekliliğinden daha ciddi boyuttaki hasarlı dişlere uygulanan bir yöntemdir. Çatlak ve derin çürük barındıran dişlere uygulanan bir yöntemdir. Kanal tedavisinde ilk olarak diş özü diye adlandırılan pulpa kısmı çıkartılır ve temizlenir. Oluşan boşluk tekrar doldurularak diş kökü kanalı kapatılır. Kanal tedavisi ismi, işlemin diş kökü kanallarıyla ilgili olmasından gelmektedir.

20’lik Dişe Dolgu Tedavisi Yapılır mı?

Yirmili yaş dişlerine gerektiği takdirde dolgu tedavisi uygulanabilmektedir. Eğer dişte çürüme ve hasar söz konusuysa, çürük doku dişten uzaklaştırılarak ilgili bölgeye dolgu malzemesi yerleştirilir. Ancak her 20’lik dişte dolgu tedavisi yeterli olmayabilir. Eğer diş çok kötü ve hasarlı durumdaysa kanal tedavisi işlemine de başvurulabilmektedir.

20’lik Dişe Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Kanal tedavisinin çoğunlukla çok derin çürük ve çatlak dişlere uygulandığından bahsetmiştik. Kimi zaman yirmilik dişlerde bu boyutta hasarlar oluşabilir. Bu tip durumlarda yirmilik dişin pozisyonuna ve vaziyetine bağlı olarak kanal tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak kökleri eğri pozisyonda olan yirmili yaş dişlerine genellikle kanal tedavisi uygulanmamaktadır.

20’lik dişlere uygulanacak tedavi yönteminin kanal mı yoksa dolgu mu olduğu dişin ne durumda olduğuna göre değişiklik gösterir. En doğru tetkik ve tedavi için muhakkak diş hekiminize başvurunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ