20’lik Diş Çekimi Sonrası Dikişler

20’lik Diş Çekimi Sonrası Dikişler

Genel olarak yirmili yaşlardan itibaren çıkmaya başladığı için bu isimle anılan 20’lik dişler, çıkış aşamasında ciddi ve dayanılmaz diş ağrılarına yol açabilmektedir. Bazı kişilerde diş kendi kendine çıkamaz, diş eti içinde gömülü halde kalır ve kişinin ağrı yaşamasına neden olur. Bu durumda ortaya çıkan apse oluşumu, günlük hayatta ciddi anlamda rahatsız edici bir diş ağrısına yol açabilir. Aynı zamanda dişin bulunduğu taraftaki yanakta şişlik ve yara meydana gelebilir.

20’lik dişin, yukarıda bahsi geçen durumlarda mutlaka cerrahi bir operasyon ile alınması ya da diş etinin yarılarak dişin geçişine izin verilmesi gerekir. Çok ağrılı bir sürece sahip olan bu dişlerin kök yapısı, diğer dişlere göre oldukça küçüktür ve aynı zamanda diğer dişlerin şeklini bozma olasılığı bulunduğu için genel olarak alınması tavsiye edilir.

Genel anestezi ile hastanın dişi, uzman bir diş cerrahı tarafından işlem görmelidir. Olası hatalı bir yaklaşım ya da tedavi yöntemi, ciddi ağrılara ve diş apsesine yeniden yol açabilir ve hasta için durum bir kabus halini alabilir.

Operasyon sırasında dişe atılan dikişler çok önemlidir. İki hafta içinde bölgenin iyileşmesi halinde bölgeden alınan dikişler sonrasında hasta günlük yaşantısına dönebilir. Ancak dikişlerle ilgili bazı sorunlar da meydana gelebilmektedir.

Dikiş Problemleri

  • Uygun hijyenik koşullarda atılmayan dikişlerde, apseye neden olan enfeksiyon oluşumu gözlemlenebilir. Enfeksiyon meydana gelen dişte çok şiddetli ağrılar ve dışarıdan görülebilen şişkinlikler oluşabilir. Ameliyat sonrasında bölgede ağrı gittikçe artarsa, kişinin ateşi yükselirse, şişlik meydana gelmiş ise, enfeksiyon riski söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka oluşan inflamasyon bölgeden temizlenmeli ve antibiyotik kullanılmalıdır.
  • 20’lik dişin çekilmesi ya da diş etinin yarılması sonucunda atılan dikişler, bazı durumlarda atabilmektedir. Bu aşamada, hastaya tedavi sonrası büyük bir iş düşmektedir. Bölgenin iyileşme süreci tamamlanana kadar çok iyi şekilde korunması, ameliyatlı taraftaki dişler ile besin tüketilmemesi, daha çok sıvı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde dikişler atabilir ve bölge enfeksiyon kapabilir. Bunun sonucundaysa, iyileşme süreci oldukça uzayabilir.

İyileşme Süreci

20’lik dişlerin çektirilmesi zorunlu olmamakla birlikte, kişiye zarar vermesi halinde alınması önerilmektedir. Bunun yanında dişlerin sıkışması, çarpık hal gelme gibi durumlarda bu dişlerin en kısa zamanda alınması gerekmektedir.

Genel olarak tam anlamıyla iyileşme, iki hafta kadar sürmektedir. Elbette bu süre dişin durumuna ve dişi alınan kişinin bedensel yapısına göre de daha kısa ya da daha uzun olabilir. Dişin çekildiği gün ve takip eden bir iki gün boyunca, dişlerde hassasiyete sebep olabilecek çok sıcak ve çok soğuk besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekir. Aynı şekilde fırça ile temizlemekten kaçınılmalı, gargara gibi temizlik ürünleri tercih edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ