Uykuda El Uyuşması

Uykuda El Uyuşması

Herkes de rastlanabilen uykuda el uyuşması bazen çok şiddetli görülebilmekte ve uykusuz gecelere neden olabilmektedir. Uykuda el uyuşması şikayeti genellikle uyurken yatılan pozisyondan kaynaklanmaktadır. Elin, kolun üstüne doğru yatılması veya ele yatarken fazla yük binmesi gibi durumların akabinde ellerde karıncalanma, uyuşma sorunları fazlaca görülmektedir. Elin uyku esnasında yanlış pozisyonda olması, ellere giden kan akışını olumsuz etkilediğinden karıncalanma baş gösterir. Ancak her uyuşma bu denli basit bir nedenden kaynaklı olmayabilir. Şikayetin altında yatan daha ciddi sağlık sorunları olabilir.

Uyurken Ellerin Uyuşması Neden Olur?

Diyabet

Kandaki glikoz miktarının fazla olması diyabet yani şeker hastalığı olarak bilinir. Ellerde, ayaklarda kişi gün içinde veya dinlenirken dahi uyuşma, karıncalanma sorunu baş gösterebilmektedir. Ancak ellerde hissedilen uyuşukluk tek başına diyabet göstergesi değildir. Diğer belirtilerin de detaylı incelenmesi gerekmektedir.

  • Çok sık idrara çıkma isteği,
  • Sürekli yorgunluk, halsizlik
  • Vücuttaki yaraların daha geç iyileşmesi,
  • Gün içinde devamlı susuzluk hissinin yaşanması

Ellerin Yanlış Pozisyonda Olması

Herkesin mutlaka yaşadığı durumlardan biri olan ellerin yanlış pozisyondayken uykuya dalma hali, ellerde karıncalanmaya sebebiyet verebilir. Yanlış pozisyondan kastedilen; elin üzerine doğru yatmak veya başına altına elleri koyarak uykuya dalmaktır. Böyle durumlarda ellere ulaşan kan miktarında azalma gözlenir. Buna bağlı olarak ise ellerde uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi şikayetler meydana gelir. Bu sebepten oluşan uyuşma sağlık sorunu teşkil etmez. Uyku pozisyonu değiştirilerek, karıncalanma sorunu giderilebilir.

Karpal Tünel Sendromu

Uykuya daldıktan sonra ellerde hissedilen uyuşma, karıncalanma sorunu karpal tünel sendromunun en yaygın belirtisidir. Ellere doğru uzanan sinirlerin üzerinde baskı oluşması halinde karpal tünel sendromu rahatsızlığı baş gösterir. Belirtileri arasında uyuşmanın yanı sıra şiddetli ağrı da söz konusudur. Rahatsızlığın ilerleyen evrelerinde uyuşmaya şiddetli ağrı eşlik ederek, kişinin uykusunun bölünmesine yol açabilir.

Sinir Hasarı

Vücudun bir çok bölgesinde yer alan sinirler, duyu iletiminden sorumludurlar. Sinirlere uygulanan kuvvet, baskı sinirlerde hasara neden olabilir. Oluşan hasar ise kendini uyuşma, hissizlik, karıncalanmayla gösterir. Özellikle eklem rahatsızlıkları olan kişilerde sinir hasarından kaynaklı uyuşma şikayetine sık rastlanmaktadır.

Uykuda El Uyuşması Nasıl Önlenir?

Basit nedenlerden kaynaklı el uyuşmasını önlemek için birkaç yöntem uygulanabilir.

  • Uykuya dalarken ellerin ve kolların üzerine doğru yatmamaya dikkat edin,
  • Öğünlerde sağlıklı ve dengeli beslenmek, kan dolaşım sistemini olumlu etkileyerek olası uyuşmayı önler.

Şayet uygulanan yöntemlere rağmen uykuda veya gündelik yaşamda şikayet devam ediyorsa, altında yatan nedenin doğru tahlili ve tedavisi için muhakkak uzman doktora başvurmanız tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ