Kolda Kitle

Kolda Kitle

Kolda kitle veya sertlik oluşumunun başlıca nedeni travma etkenleridir. Kola alınan sert hasarlar, koldaki dokularda hasara yol açarak şişlik oluşumuna yol açabilmektedir. Ancak kimi zaman herhangi bir fiziksel darbe olmamasına rağmen kolda şişlik, sertlik veya yumru baş gösterebilmektedir. Tanı aşamasında; kitlenin ağrılı olup olmadığı, tam olarak hangi bölgede baş gösterdiği gibi detaylar önem taşımaktadır.

Kolda göze çarpan kitle kimi zaman sanılanın aksine basit bir yağ bezesi dahi olabilmektedir. Bu yüzden hemen endişeye kapınılmamalı ve konuyla ilgili doğru tanı için muhakkak tıbbi destek alınmalıdır.

Kolda Kitle Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Yağ Bezesi

Tıp literatüründe lipom olarak ifade edilen yağ bezesi, vücudun herhangi bir bölgesinde gözlenebilmektedir. Yağ hücrelerinin cilt altında meydana getirdiği yumuşak yapıdaki kist olan yağ bezesine, kolda da rastlamak mümkündür. Bu bezeler yapısı gereği yumuşak olduğundan üzerine dokunulduğunda hareket eder vaziyettedir.

Yağ bezeleri genellikle iyi huylu olduklarından endişeye kapılmaya gerek yoktur. Eğer estetik açıdan sizi rahatsız ediyor ve sinire denk gelip ağrıya sebebiyet veriyorsa, basit bir cerrahi operasyonla bu kitleden kurtulmanız mümkündür. Konuyla ilgili daha detaylı ve doğru bilgi almak için sağlık kuruluşuna başvurunuz.

2-)Travma Etkenleri

Kollar gün içinde en aktif kullandığımız organlarımız olduğundan, haliyle dış ortamla çok temas halindedir. Dolayısıyla kollara hasar, darbe almakta diğer organlara göre daha kolay olmaktadır. Yanlışlıkla kolun sert zemine çarpılması, duvara çarpılması veya kolun üzerine doğru düşmek gibi etkenler kolda şişlik oluşumuna yol açabilir. Bu nedenden baş gösteren şişliklere çoğunlukla ağrı eşlik eder. Ağrının şiddetiyse alınan hasarla doğru orantılı olmaktadır.

Eğer çok şiddetli bir hasar alınmadıysa, koldaki şişliğin kısa sürede geçmesi beklenir. Ancak ciddi bir yaralanma söz konusuysa, muhakkak konuyla ilgili sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

3-)Kist

Kolda kitle probleminin bir diğer nedeni de kist oluşumlarıdır. Kistler yapısı gereği içi gaz veya sıvı dolu keseciklerdir. Üst veya alt deride gözlenebilir. Kistler çoğunlukla iyi huylu olduklarından zaman içerisinde kendiliğinden küçülerek kaybolmaktadırlar. Fakat bir süredir devam eden kistler varsa ve ağrıya sebebiyet veriyorsa, muhakkak ortopedi alanında uzman doktora başvurulması önerilir.

Kolda kitle oluşumları basit darbelerden kaynaklı baş gösterebildiği gibi kolda kist oluşumlarının habercisi de olabilmektedir. Bu yüzden kitlelerin kesinlikle gözardı edilmemesi ve doğru tetkik-tanı-tedavi yöntemleri için sağlık kuruluşuna danışılması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ