Kakasını Yapamayan Bebeğin Kusması Normal mi?

Kakasını Yapamayan Bebeğin Kusması Normal mi?

Bebeklerin hayata adapte olması sürecinde yetişkinlerde olduğu gibi pek çok sağlık sorunu ve rahatsızlık görülebilir. Bu evrede anne ve babalar çok hassas olduklarından hemen paniğe kapılırlar. Oysa ki çok anormal bir durum görülmediği sürece endişe etmeye gerek yoktur.

Kimi zaman bebeklerde çeşitli sebeplerden kakasını yapamama ve kusma gibi şikayetler bir arada görülebilmektedir. İki şikayetin birlikte görülmesi aynı sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, iki sorunun 2 ayrı nedeni olabilmektedir. Biz bu içerikte bebeğin kakasını yapamama ve kusmasının sebeplerini ayrı ayrı ele alacağız.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de kabızlık sorunu görülebilir. Bebek burumda kakasını yapamadığından huzursuzluk hisseder ve gaz sancısı çeker. Bebekler kendilerini ifade edemediklerinden bir problem olduğunu ağlayarak ve huysuzluk yaparak belli ederler. Eğer bebekte sert dışkılama veya hiç kaka yapamama, huzursuzluk, ağlama gibi şikayetler mevcutsa kabızlıktan şüphelenilir.

Bebeklerde kabızlığın başlıca nedeni; beslenme düzensizlikleri ve alışkanlıklarıdır. Özellikle ek gıdaya geçiş sürecinde tükettiklerinden ötürü bebekte kabızlık sorununa sık rastlanır. Beslenme alışkanlıkları dışında aşağıdaki etkenler de bebeğin kakasını yapamamasına/kabızlığa yol açabilmektedir.

  • Çeşitli enfeksiyon hastalıkları,
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak bebekte kabızlık baş gösterebilir.
  • Diş çıkarma evresi

Bebeklerde Kusma Neden Olur?

Kusma sanılanın aksine hastalık değil, çeşitli hastalıkların bulgusu niteliğindedir. Yetişkinlerde görülebilen kusma sorununa bebeklerde de rastlanabilmektedir.

  • Hava kirliliği: Bebeğin bulunduğu, uyuduğu ortamın kirli olması bebeğin kusmasını tetikleyebilir.
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bebekte mide bulantısı, kusma ve öğürme gözlenebilir. Uzman doktora başvurulduğunda bebeğinizin hali hazırda aldığı ilaçlar hakkında bilgi vermeniz, tanı aşamasını kolaylaştıracaktır.
  • Enfeksiyonel Rahatsızlıklar: 1 yaşına kadar olan bebeklerde kusmanın en yaygın nedeni enfeksiyonel hastalıklardır. Boğaz enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar kusmaya neden olan yaygın enfeksiyon temelli hastalıklardır. Ancak tek başına bebeğin kusması bu hastalıkların olduğu anlamına gelmez. Eğer kusmaya yüksek ateş, halsizlik, uykusuzluk gibi başka anormallikler eşlik ediyorsa enfeksiyondan şüphelenilir.
  • Metabolik Hastalıklar: Şeker hastalığı, doğumsal bir takım rahatsızlıklar bebekte kusmaya yol açabilmektedir.
  • Bağırsaklarda tıkanıklık veya bağırsak düğümlenmesi,,
  • Beyin kanaması, menenjit,
  • Soğuk algınlığı(sinüzit, grip vs.)

Kakasını Yapamayan Bebeğin Kusması Normal midir?

Bebeğin kakasını yapamaması, kusamayacağı anlamına gelmez. Bebek hem kabız olup hem de başka sebeplerden dolayı(enfeksiyon gibi) kusabilir. Eğer bir süredir bu iki şikayet devam ediyorsa, doğru tanı ve tedavi yöntemleri için muhakkak uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Bebeğin kakasını yapamaması/kabız olması ve kusması içerikte bahsedildiği üzere ortak bir etkenin sonucu da olabilir. Bebekte görülen bu tarz anormallikler kesinlikle gözardı edilmemeli ve bebeğin hareketleri, yaşamsal faaliyetleri sürekli olarak takip edilmelidir. Daha detaylı ve doğru bilgi, tedavi için sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ