Kağıt Yiyorum

Kağıt Yiyorum

Kulağa garip gelse de kağıt yeme problemine halk arasında fazlaca rastlanmaktadır. “Kağıt yiyorum” şeklinde ifade edilen bu şikayet kimi zaman bebeklerde görülebilirken kimi zaman yetişkin kimselerde de görülebilmektedir. Kağıt yapısı gereği içeriğindeki maddelerden ötürü insan sağlığına zararlıdır ve kesinlikle bu tarz bir durumun alışkanlık haline getirilmesi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Toprak yeme, pirinç yeme, kireç yeme gibi bir çok kişi tarafından garipsenebilecek durumlar gibi kağıt yemede görülebilen bir problemdir. Çoğunlukla altında yatan nedenler; psikolojik etkenler ve kansızlıktır.

Kağıt Yeme İsteği Neden Olur?

Yapılan bir hareketin birden fazla gerçekleştirilerek zaman içerisinde sürekli tekrar haline gelmesi, alışkanlık olarak ifade edilir. Kağıt yeme durumu da sürekli tekrar edilmesi halinde bazı kişilerde alışkanlık haline dönüşebilmektedir. Bu yüzden kağıt yeme isteğinin ilk etapta yani alışkanlık haline gelmeden bastırılması, önlenmesi daha kolaydır.

Kağıt yapısı gereği içeriğinde selüloz ve daha farklı maddeler barındırır. İçeriğindeki bu maddeler direkt olarak sindirim sistemimiz tarafından sindirilemediği için tehlike yaratır. Kağıt yiyen kimselerde; tüm bunlara bağlı olarak karın ağrısı, sancısı ve rahatsızlık hissi gibi şikayetler baş gösterebilmektedir.

İçeriğin devamında kağıt yeme isteğinin başlıca nedenlerinden bahsedilmektedir.

1-) Psikolojik Etkenler

Gündelik hayatta herkesin içinde bulunduğu stres, endişe, kaygı veya daha ciddi psikolojik rahatsızlıklar; kişide kağıt yeme, toprak yeme, çamur yeme, pirinç yeme gibi garipsenebilecek durumlara yol açabilmektedir. Çoğunlukla aşırı stres, endişe altında kalan kimselerde ve ciddi psikolojik sorunları olan kimselerde gözlenmektedir.

2-)Demir Eksikliği

Vücutta oksijen taşınmasını sağlamakla görevli alyuvarların yani kırmızı kan hücrelerinin normalden az olması, demir eksikliğinin(aneminin) başlıca sebebidir. Beslenme bozukluklarından kaynaklı olarak vücuda yeterli miktarda demir mineralinin alınmamasına buna neden olur.

Kağıt yeme, toprak yeme gibi alışkanlıkların demir eksikliği kaynaklı olabileceğinden bahsetmiştik. Ancak tek başına bu alışkanlıklar, kesin olarak demir eksikliğini işaret etmezler. Eğer bu tarz durumlarla birlikte aşağıdaki semptomlar baş gösteriyorsa demir eksikliğinden şüphelenilir. Özellikle bebeğinizde, çocuğunuzda kağıt yeme alışkanlığına aşağıdaki etkenler eşlik ediyorsa, derhal uzman hekime başvurunuz.

Demir eksikliğinin başlıca belirtileri;

  • Halsizlik, bitkinlik hissi,
  • Çarpıntı(genellikle aralıklı şekilde yaşanır),
  • Normalde yenmeyen şeyleri yeme isteği(kağıt, toprak, pirinç yeme gibi..),
  • Cildin solgunlaşması,
  • Dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu

Yukarıda “kağıt yiyorum” şikayetinin sebeplerinden bahsedilmiştir. Bu durumun altında yatan nedenlerin ciddi olabileceği ve hemen müdahale edilmediği takdirde alışkanlık haline gelebileceği unutulmamalı, derhal sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Şikayetin çözüm/tedavi aşamasında, ilk olarak sorunun neden kaynaklandığı tespit edilir ardından sebebe yönelik tedavi uygulanır.

NOT: Kağıtların üzerinde çoğunlukla mürekkep içeren yazılar, simgeler bulunur. Bu kağıtların yenmesi, yutulması mürekkep gibi zararlı maddelerin de vücuda girmesini sağlamış olur. Mürekkebe bağlı olarak kişide alerjik durumlar gelişebilir. Muhakkak bu konuda dikkatli olunmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ