Gonal-F 450 İle Hamilelik Şansım

Gonal-F 450 İle Hamilelik Şansım

Gonal-f enjeksiyonluk çözelti toz ve çözücüdür. Çözücü berrak ve renksiz solüsyondur. 1 flakon toz ile birlikte, çözücü içeren 1 tane kullanıma hazır şırınga bulunur. FSH birimleri ile derecelendirilmiş 6 adet tek kullanımlık uygulama şırıngası bulunur. Bir kullanıma hazır şırınga içinde 1 ml çözücü vardır.

Gonal-f, yumurtlaması olmayan ve klomifen sitratla tedaviye cevap vermemiş kadınlarda yumurtlamayı sağlamak amacıyla kullanılır. Gonal-f, tüpte döllenme yapılması ile üreme teknolojilerinde kadınlarda folikülün gelişmesi için de kullanılır. Gonal-f, yumurtlaması olmayan kadınlarda lutropin alfa adı verilen bir başka hormonla birlikte yumurtlamayı sağlamak üzere kullanılır. Gonal-f, bir başka ilaç olan insan koryonik gonadotropini (hCG) ile birlikte, hormon yetmezliği nedeniyle kısır olan erkeklerde sperm oluşturmak için kullanılır. Gonal-f’i doktorunuzun önerdiği gibi kullanınız.

Gonal-f kullanımı

Yumurtlaması olmayan ve düzensiz adet gören kadınlarda veya hiç adet görmeyen kadınlarda kullanılır. Gonal-f genellikle her gün kullanılır. Eğer adet görüyorsanız, tedavi adet döneminin ilk 7 günü içinde başlamalıdır. Kullanım dozu 75-150 IU FSH ile başlar. Gerekirse, aşırı olmamak şartıyla 7 gün aralıklarla 37,5-75 IU dozunda arttırılabilir. En yüksek günlük doz 225 IU FSH’dan daha yüksek değildir. Eğer tedaviden 4 hafta sonra yanıt alınamamışsa tedavi durdurulmalıdır. Durdurulan dönemden sonra tedaviye daha yüksek dozla başlanır.
Tedaviye en uygun yanıt alındığında son gonal-f enjeksiyonundan sonra, başka bir ilaç hCG tek bir enjeksiyon halinde verilir. İkinci ilaç uygulanmasından 1 veya 2 gün sonra cinsel ilişkide bulunulur.

Gonal-f yan etkileri

Eğer gonal-f almayı unuttuysanız çift doz almayınız ve doktorunuza başvurunuz. Gonal-f’i aşağıdaki durumlarda kullanmayınız. Bunlar:

-Eğer folikül uyarıcı hormon veya gonal-f’nin içindeki diğer etken maddelere alerjiniz varsa
-Hipotalamus veya hipofiz bezinde herhangi bir tümör durumu varsa
-Eğer hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız
-Polikistik over hastalığına bağlı olmayan yumurtalık kisti varsa
-Yumurtalık, rahim veya meme kanseriniz varsa
-Nedeni bilinmeyen jinekolojik bir kanamanız varsa
-Normal bir hamileliğin imkansız olduğu, yumurtalığın çatlamaması veya cinsel organlarda yapısal bozukluk gibi durumun varlığı varsa kullanmayınız!
-Eğer erkekseniz ve tedavisi olmayan testis hasarınız varsa kullanmayınız!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ