Göbek Deliğinden Sızıntı

Göbek Deliğinden Sızıntı

Göbek deliğinden sızıntı gelmesi göbek deliğinde oluşan bir iltihabın habercisi olabilir. Bu durum tıp dilinde omfalit olarak bilinmektedir.

Omfalit diğer adıyla göbek deliği iltihaplanması erken teşhis edilip, tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu sebeple göbek deliğinde sızıntı oluşumu uzun vadeli ise mutlaka doktorunuza giderek muayene olunuz.

Göbek deliği iltihaplanması;

  • Göbek deliğinin ve çevresindeki dokunun çok kirli olmasından dolayı oluşmaktadır. Dökülen ölü dokunun ve kılların göbek deliği içerisinde birikmesi
  • Doğuştan kaynaklanan anatomik bozukluklardan dolayı oluşabilmektedir. Özellikle göbek deliğinin çok çukur ya da çok dar olmasından dolayı olabilir.
  • Göbek deliğinin temizlenmesi sırasında temiz olmayan cisimlerin ve sivri uçlu aletlerin kullanımı
  • Aşırı kilolu kişilerde
  • Aşırı terleyen kişilerde
  • Göbek deliğine piercing yapılmasında göbek deliği iltihaplanması görülmektedir.

Göbek deliğinde meydana gelen iyi huylu kistlerden kaynaklı da göbek deliğinden sızıntı gelebilir. Bu durum genellikle göbek deliğinin kaşınması esnasında kistin patlamasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bazı durumlarda iltihap dışında kanda meydana gelebilir.

Göbek Deliğinden Sıvı Gelmesi Tedavisi

Göbek deliğinde sıvı gelmesi genellikle göbek deliğindeki bir iltihaptan kaynaklı oluşmaktadır. Göbek deliğinde oluşan iltihabın tedavisi;

  • Antibiyotik kullanımı gereklidir. İlk aşamada antibiyotik kremlerin iltihaplı bölgeye sürülmesi yeterli olacaktır. Ancak göbek deliği iltihaplarının ileri evrelerinde antibiyotikli kremler yeterli olmayabilir. Bu tarz durumlarda ağız yoluyla antibiyotik alınması gerekli olabilir.
  • Göbek deliğinin hijyenine böyle dönemlerde çok daha fazla dikkat edilmelidir. Bu sebepten dolayı iltihaplı bölgenin arada bir tuzlu su ya da alkol ile temizlenmesi gerekmektedir.
  • Bazı durumlarda özellikle kistten kaynaklı oluşan durumlarda cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Göbek deliğinden sızıntı gelmesi ve buna bağlı göbek deliği enfeksiyonu oluşumu her yaş grubunda görülebilmektedir. Bu sebeple herkesin kişisel hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ