Gebelikte Boğaz Ağrısı

Gebelikte Boğaz Ağrısı

Halk arasında fazlaca görülen ve genellikle ciddi sorun teşkil etmeyen boğaz ağrısı şikayetine de, hamilelik döneminde de rastlanabilmektedir. Gebelik sürecinde anne adayının bağışıklık sisteminde zayıflama görülür. Bu yüzden gebelikte hastalıklara yakalanma ihtimali eskiye nazaran daha fazladır.

Anne adayının direncinin güçlü olmamasından dolayı hamilelikte boğaz ağrısı, soğuk algınlığı veya çok sık hasta olma gibi şikayetler fazlaca görülmektedir. Boğaz ağrısı çoğunlukla grip, soğuk algınlığı rahatsızlıklarının akabinde meydana gelmektedir. Boğazda hissedilen ağrının en yaygın nedenlerinden biri grip virüslerinden kaynaklanan enfeksiyondur. Genellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarının neticesinde görülen bir semptomdur.

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer boğaz ağrısı ile birlikte anne adayında yüksek ateş ve şiddetli semptomlar söz konusuysa, bir an evvel sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ancak basit bir boğaz ağrısı varsa, evde uygulanabilecek bir takım yöntemler ağrıya iyi gelebilir.

Bal ve Limon

Bal ve limon ikilisi boğaz ağrısını geçirme konusunda etkili yöntemlerdendir. Önceden hazırlanmış 1 bardak sıcak suyun içerisine, bal ve limonu koyun ardından iyice karıştırın ve için. Boğazı yumuşatarak, ağrılara iyi gelecektir.

Zencefil

Sağlığa pek çok faydası olan zencefil, boğaz ağrısına da iyi gelmektedir. İlk olarak zencefili iyice rendeleyin ve suyun içine koyup kaynatın. Karışım hazır hale geldikten sonra içebilirsiniz.

Sarımsak

Antioksidan özelliği bulunan sarımsak, tansiyon ve kalp gibi daha pek çok sağlık sorununa fayda sağlamaktadır. 2-3 diş sarımsağı öncelikle çiğneyin ve ardından yutun. Boğaz ağrısının giderilmesinde etkilidir. Tercihe bağlı olarak yemeklerin içerisinde de kullanılabilir.

Bitkisel Çaylar

Bitki çayları da boğazı yumuşatarak, ağrıyı dindirebilir. Adaçayı, ıhlamur içilebilir. Çayın içerisine bal ve limon ekleyerek, daha güçlü bir hale getirilebilir.

Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su karışımıyla yapılan gargara boğaz ağrısına iyi gelmektedir. 1 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından gargara yapın. Boğazı rahatlatan ve ağrıları azaltan bir yöntemdir.

Basit boğaz ağrılarını geçirmek için yukarıdaki yöntemler uygulanabilir. Ancak boğaz ağrısıyla beraber yüksek ateş gibi başka sorunlar varsa, vakit kaybetmeden uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ