Gebelik Ve Progestan

Gebelik Ve Progestan

Kadınlık hormonu olarak bilinen progesteron hormonu; adet döngüsü ve gebelik durumlarının düzenlenmesini sağlar. Ön hipofiz bezinden salgılanan LH ile birlikte üretilir. Rahmi her ay düzenli olarak hamileliğe hazırlamak hormonun görevleri arasındadır. Progesteron sayesinde hamilelik öncesi, hamilelik dönemi ve hamilelikten sonraki süreç kontrol altına alınır.

Hamilelikten önceki dönemde rahmi gebeliğe hazır hale getirici etkisi vardır. Hamilelikten sonraki süreçte ise meme dokularının gelişmesini ve süt salgılanmasını sağlar. Progesteron hormonu salınımındaki anormallik durumlarında progesteron ilaçlarına başvurulmaktadır. Daha çok adet düzensizliği ve düşük ihtimali olan gebelik durumlarında progesteron ilaçları kullanılmaktadır. Düşük ihtimali olan gebeliklerde, düşüğü engellemek adına progesteron ilaçları tavsiye edilir. Duphaston ve progestan en bilindik progesteron ilaçlarıdır.

Gebelikte Progestan Ne İşe Yarar?

Gebelik döneminde progestan ilacı ya adet düzensizliği sorunundan ya da düşük ihtimalinden ötürü kullanılır. Ancak daha çok düşük riski olan gebeliklerde kullanılmaktadır. Özellikle daha önce düşük yapmış kişilere, yeni gebelik döneminde doktorlar tarafından progestan ilacı önerilmektedir. Progestan ilacı, vücuttaki progesteron salınımı tetiklenir. Her ilaç için geçerli olduğu gibi progestan ilacı da, doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Özellikle gebelik döneminde bilinçsizce ve doktor tavsiyesi dışında alınan ilaçlar, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ