Gebelik Ve Aptt Değeri

Gebelik Ve Aptt Değeri

Kan pıhtılaşma sisteminde bozuklukların tanısı için aptt testi uygulanır. Özellikle cerrahi müdahaleler yapılmadan önce kişide kanamayla ilgili herhangi bir problemin olup olmadığının anlaşılması için ihtiyaç duyulur. Karaciğer yetmezliği, K vitamini eksikliği gibi durumlarda appt testine başvurularak, uzmanlar tarafından detaylı incelemeler gerçekleştirilir.

Aptt Yüksekliği Neden Olur?

Yapılan test ve analizler sonucunda aptt değeri yüksek çıkabilmektedir. Aptt testinin yüksek çıkması bir takım rahatsızlıklar ilişkilendirilir. Ancak değerin yüksek çıkması, tanı için başlı başına bir bulgu olarak değerlendirilemez. Beraberinde getirdiği diğer belirtiler de detaylı incelenmelidir.

  • Hemofili hastalığı
  • Karaciğer hastalıkları
  • Damar içi pıhtılaşma rahatsızlıkları

Gebelik Döneminde Aptt Testi

Anne adayınında pıhtılaşma sorunu saptandığı takdirde aptt testi uygulanır. Test ve analizler sonucunda elde edilen değerler değerlendirilerek, ilaç dozu belirlenir. Uzmanlar tarafından tedavinin kontrolü sırasında aptt değerleri detaylı izlenir. Bu süreçte bebeğin sağlığının etkilenmemesi için endişeye kapılmadan, morali yüksek tutmakta fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ