Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Halk arasında diş eti ağrısı yaygın görülen sorunlardan biridir. Yumuşak dokudan meydana gelen diş eti, diş köklerini sarmalayan bir yapıya sahiptir. En az dişlerin bakımı ve sağlığı kadar önemli olan diş etlerinde kimi zaman ağrı baş gösterebilmektedir. Hissedilen ağrı genellikle dişlerin yanlış veya çok sert fırçalanmasından ve ağız içi yaralanmalarından kaynaklansa da çeşitli rahatsızlıkların bulgusu olabilir.

Diş Eti Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Dişlerin Sert ve Yanlış Fırçalanması

Dişlerin sağlığı için faydalı olan diş fırçalama eyleminin yanlış yapılması, diş etlerine zarar verebilir. Dişlerin çok sert, hızlı ve yanlış şekilde fırçalanması hassas ve yumuşak dokuya sahip olan diş etlerinde hasara neden olarak ağrı hissine yol açabilir. Özellikle çok sert diş fırçası kullananlarda sık görülmektedir.

Diş Eti Rahatsızlıkları

Ağız içi bakımına dikkat edilmemesi ve diş çürüklerinin ihmalkarlığına bağlı olarak diş eti rahatsızlıkları meydana gelebilir. Diş eti hastalıkları iltihaplanmaya ve daha ciddi sorunlara neden olabileceğinden, kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti ağrısının yaygın nedenlerinden biri diş eti çekilmesidir. Diş etinde kanama, ağız içinde kötü koku rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Şikayet çoğu zaman ağız içi sağlığına dikkat edilmesi halinde ortadan kalkmaktadır. Diş eti çekilmesini tetikleyen unsurlar ise şunlardır;

  • Dişleri sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı,
  • Genetik etkenler,
  • Diş eti rahatsızlıkları,
  • Yanlış ve sert şekilde diş fırçalama alışkanlığı,

Diş Etlerinin Hasar Görmesi

Hassas dokuya sahip olduklarından bazen diş etlerine alınan ufak hasarlar dahi diş eti ağrısına yol açabilmektedir. Özellikle ağza atılan sert gıdalardan sonra diş etinde ağrı hatta kanama gözlenebilmektedir. Bu nedenden oluşan ağrı genel olarak kısa süreli ve geçicidir.

Sigara İçmek

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Bunlardan bir diğeri ise ağız içi sağlığını bozmasıdır. Sigara, ağız içi bölgesine zarar vererek dişlerde ve diş etlerinde rahatsızlıkları tetikleyicidir. Hem sağlıklı-uzun ve kaliteli yaşam hem de olası diş eti rahatsızlıklarını önlemek adına sigaradan uzak durmakta fayda vardır.

Sağlıksız Beslenme

Beslenme sırasında yeterli oranda vitamin ve mineral alınmaması, diş ve diş etlerinde sorunlar doğmasına neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı öğünler tüketilmeli ve bol miktarda vitamin alınmasına özen gösterilmelidir.

Hormonal Değişimler

Vücuttaki hormonların salınımlarındaki değişim, çeşitli fizyolojik sorunlara yol açabilir. Hamilelik ve adet dönemindeki kadınlarda bu sebepten diş etinde ağrı ve hassasiyet gibi sorunlara rastlanabilmektedir.

Diş eti ağrısı genellikle düzgün diş fırçalama tekniği ve ağız içi bakımına dikkat edilmesi neticesinde geçmektedir. Ancak bir süredir devam eden ağrı söz konusuysa, altındaki neden ciddi diş eti rahatsızlıkları olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ