Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısı

Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte bir çok insanda görülen belirtilerden biri de boğaz ağrısı ve burun akıntısıdır. Bu şikayetler aynı sebepten ötürü görülebileceği gibi farklı nedenlerden kaynaklı da olabilirler. Fakat bir çok hastalıkta iki belirti de birlikte görülmektedir. Burun akıntısı ve boğaz ağrısı basit nedenlerle görülebileceği gibi ciddi hastalıkların semptomları olarak baş gösterebilmektedir.

Burnun içinde yer alan mukus; dış ortamdan gelebilecek tozların, bakterilerin akciğerlere kadar uzanmasını engeller.  Önemli işlevleri olan mukusun burundan dışarı doğru çıkması durumu ise burun akıntısı şeklinde ifade edilir. Burun akıntısı tek başına bir rahatsızlık göstergesi değildir. Beraberinde görünen diğer semptomların detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Burun akıntısına eşlik eden boğaz ağrısı akıllara ilk olarak soğuk algınlığı rahatsızlıklarını getirse de, alerjik reaksiyonların sonucu olarak da meydana gelebilir.

Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Soğuk Algınlığı

Üst solunum yolu enfeksiyonu olan soğuk algınlığı, bulaşıcı ve viral bir rahatsızlıktır. Halk arasında özellikle soğuk kış günlerinde sık rastlanır. Hastalığın temelinde yatan neden, çeşitli virüslerdir. 200’den fazla olan bu virüs türleri vücuda savaş açarak, rahatsızlık oluşumunu mümkün kılabilmektedir.

Soğuk algınlığı veya nezlenin semptomu olarak burun akıntısı, burun tıkanıklığı görülebilir. Ancak bu şikayetler tek başına soğuk algınlığı göstergesi değildir. Rahatsızlığın diğer belirtileri şunlardır;

  • Boğaz ağrısı,
  • Öksürük,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun akıntısı,
  • İştahsızlık,
  • Halsizlik-yorgunluk,
  • Hafif baş ağrısı,
  • Hapşırık,
  • Ateş

Eğer burun akıntısıyla birlikte bu semptomlar şiddetli şekilde gözleniyorsa, bir an önce sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Aksi takdirde soğuk algınlığının ilerlemesi; bronşit, zatürre ve hatta menenjite dahi sebebiyet verebilmektedir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin çeşitli etken maddelere karşı verdiği, gösterdiği tepki alerjik durum olarak bilinmektedir. Alerjiye yol açan madde, alerjen şeklinde tanımlanır. Tüketilen gıda, kullanılan kozmetik ürünü, polen gibi farklı pek çok etken alerjiye yol açabilmektedir. Kaşıntı, nefes darlığı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı alerjik reaksiyonun sonucu olarak meydana gelebilir. Alerjiden kaynaklı bu semptomlar, vücudun etken maddeyle bağlantısı kesildikten kısa süre sonra kendiliğinden geçer. Genellikle ciddi sağlık sorunu teşkil etmez.

Boğaz ağrısı ve burun akıntısı şikayetlerine yüksek ateş eşlik ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ