Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğazda yanma, ağrı hissi halk arasında fazlaca görülen şikayetlerden biridir. Yanma hissi genellikle soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıkların bulgusu olarak baş gösterse de altında yatan bir çok sebep olabilir. Kimi zaman alerjik durumların sonucu olarak dahi boğaz yanması görülebilmektedir. Sorunun tedavisi altında yatan nedenle ilintili olduğundan, doğru tetkik için uzman doktora gitmekte fayda vardır.

Boğaz Yanması Nedenleri Nelerdir?

Soğuk Algınlığı

Boğaz ağrısının, yanmasının en yaygın nedeni; kış günlerinin kaçınılmaz rahatsızlıkları olan grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Ancak tek başına boğaz yanması, ağrısı soğuk algınlığı göstergesi değildir. Ateş, boğaz kuruluğu, burun tıkanıklığı, öksürük ve hapşırık diğer belirtileridir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin bazı etken maddelere karşı gösterdiği/verdiği tepki alerjik reaksiyon oluşumuna neden olur. Alerjiyi tetikleyici maddeler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tüketilen gıda ürünleri, solunan hava, kullanılan kozmetik ürünleri alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Boğazda hissedilen yanma, kaşıntı, nefes darlığı alerjinin belirtileri arasındadır.

Boğaz Kuruluğu

Bulunulan ortamın aşırı nemsiz, kuru olmasından veya uzun süredir sıvı alımı olmamasından ötürü boğazda kuruluk meydana gelebilir. Boğazdaki kuruluk ise bu bölgede tahriş ve yanma hissedilmesine yol açabilir. Yanmaya genellikle öksürük eşlik etmektedir. Bu sebepten oluşabilecek şikayeti önlemek için bulunulan ortamın nem dengesi iyi ayarlanmalı, kuru ortam önlenmelidir.

Reflü

Boğaz yanması, reflü bulgusu olarak da görülebilir. Sindirim sistemindeki etkili mide asidinin, yemek borusuna doğru ilerlemesi sonucunda reflü meydana gelir. Yemek borusuna ulaşan mide asidi bu bölgede tahrişe ve yanmaya yol açarak, boğaz yanması şikayetini doğurabilir. Rahatsızlığın boğaz yanması dışında pek çok belirtisi mevcuttur;

  • Ağızda acı tat hissi,
  • Ses kısıklığı,
  • Ses kısıklığı,
  • Mide bulantısı

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz yanması kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olarak meydana gelebilmektedir. Bu yüzden yanma hissinin ihmal edilmemesi ve mutlaka uzman doktora gidilmesi önerilir.

Hafif boğaz yanması şikayeti söz konusuysa, evde uygulanabilecek bir takım yöntemler yanmayı büyük ölçüde giderebilir.

Bal ve Limon Karışımı

Antibakteriyel özelliği bulunan balın vücut için pek çok faydası bulunmaktadır. 1 bardak sıcak suyun içine bal ve limon eklenip karıştırılarak elde edilen karışım, boğazda yanma şikayetine iyi gelen yöntemlerden biridir.

Zencefil

Aktarlardan rahatlıkla temin edilebilen zencefili, sıcak su içerisinde demledikten sonra için. Boğaz ağrısına ve yanmasına iyi gelir.

Bulunulan Ortamı Nemlendirin

Boğaz kuruluğunu tetikleyen havanın nemsizliği gidermek de kuruluğu dolayısıyla boğazdaki yanmayı gidericidir. Bulunulan ortamın nem dengesini ayarlamak için buhar makinesi kullanılabilir.

Şayet boğazda yanma ile birlikte ateş, burun tıkanıklığı gibi başka semptomlarda şiddetli görülüyorsa bir an evvel sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ