Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Boğaz Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Besinlerin parçalanmasında büyük rol oynayan mide asidinin, yemek borusuna doğru akması reflü olarak tanımlanmaktadır. Reflü denildiğinde direkt olarak midede yanma akla gelse de, boğaz reflüsü de görülebilmektedir. Mide asidinin bağ dokudan oluşan yemek borusu bölgesinden geçerek gırtlağa ulaşması halinde boğaz reflüsü baş gösterir.

Boğaz Reflüsü Nedir?

Mide asidinin yemek borusundan ağız bölgesine doğru gelmesi ve ağızda meydana getirdiği sorunlar, boğaz reflüsü olarak tanımlanır. Halk arasında rahatsızlık boğaz reflüsü olarak bilinse de, tıp literatüründe “laringofaringeal reflü” şeklinde ifade edilmektedir. En bilindik semptomları; boğazda yanma, ses kısıklığı ve boğaz ağrısıdır.

Boğaz Reflüsü Neden Olur?

Boğaz reflüsü şikayetinin temel nedeni; yemek borusunun alt kısmında bulunan kasların zayıf çalışmasıdır. Yemek borusu büzgeci olarak ifade edilen bu kaslar, mide asidinin yemek borusuna doğru değil de ters yöne gitmesini sağlamaktadır. Fakat yemek borusu büzgecinin zayıflaması veya tam anlamıyla çalışmaması durumunda mide asidi ters yöne yani yemek borusundan boğaza, ağza kadar ulaşır. Bunun sonucu olarak boğaz reflüsü meydana gelir. Ayrıca gastrit rahatsızlığı olanlarda sık görülmektedir.

Boğaz Reflüsü Belirtileri

Ses Kısıklığı

Boğaz reflüsünde mide asidi gırtlağa kadar ulaştığı için ses tellerinde hasar görülebilir. Ses tellerindeki hasar, seste boğukluk ve kısılma ile kendini gösterebilir. Rahatsızlığın en bilindik bulgularından biri yaşanan ses kısıklığıdır.

Öksürük

Mide asidi boğaz bölgesini tahriş eder ve boğazı sürekli temizleme ihtiyacı duyulmasına neden olabilir. Bu durum ise öksürük şeklinde baş gösterir. Ancak öksürük tek başına, rahatsızlık bulgusu olarak değerlendirilemez.

Boğaz Ağrısı ve Boğazda Yanma

Boğazda hasara neden olan mide asidi, kişinin boğaz ağrısı ve boğazda yanma yaşamasına yol açabilir.

Yutkunma Güçlüğü

Boğaz reflüsü boğazda ağrı ve yanmaya neden olarak, kişinin yemek yerken veya konuşurken yutkunmasında zorluk yaşamasına sebebiyet verebilir.

Eğer bahsedilen bulgulardan bir kaçı söz konusuysa, altında yatan neden boğaz reflüsü olabileceğinden uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Boğaz Reflüsü Tedavisi

Boğaz reflüsünde uzmanlar tarafından daha çok ilaçla tedavi tercih edilmektedir. Ancak bununla birlikte kişinin yaşam ve beslenme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler yapması da faydalı olacaktır. Bu değişiklikler şunlardır;

  • Fazla miktarda baharat, yağ ve acı içeren besinler tüketmemek,
  • Sigara içmemek,
  • Asit içeren içecekler tüketmemek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ