Bebeğim Mama ve Biberon Almayı Reddediyor

Bebeğim Mama ve Biberon Almayı Reddediyor

Pek çok annenin ortak dertlerinden biri; bebeğin mama ve biberon almasını reddetmesidir. Yeni doğanlarda uzunca bir süre anne sütü ile beslenme söz konusudur. Genellikle 4. ve 5. aydan itibaren ek gıdaya geçilmektedir. Kimi zaman bebekte mama ve biberonla süt içmeyi reddetme, biberon ağzına değdiği anda ağlama durumlarına rastlanabilmektedir. Bebeğin biberon ve mama almayı istememesi; anneyi emmek istemesinden kaynaklanabileceği gibi altında yatan iştahsızlık, alerji, reflü gibi daha farklı sorunları da gösteriyor olabilir.

Bebeğim Mama ve Biberonu Reddetti

Yapılan araştırmalara göre pek çok bebek, biberona adapte olmakta zorluk çekiyor ve ilk başta biberonla ya da mamayla beslenmeyi reddediyor. Bebek doğduğundan beri annenin memesinden süt emmeye alıştığı ve hep bu şekilde beslendiği için bu durum normal kabul edilebilir. Fakat mama ve biberonu sürekli reddetmesi, huysuzlanması başka sağlık sorunları göstergesi niteliğinde de olabilir. Eğer bebekte yalnızca mama ve biberona karşı değil, emzirmeyle dahi beslenmeme isteği varsa  muhakkak doktora başvurulmalıdır. Altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceği unutulmamalı ve hemen müdahale edilmelidir.

Bebeğin Mama ve Biberonu Reddetmesinin Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak bebeğin mama, biberonu reddetmesinin başlıca nedeni; annenin memesinden emerek beslenmeye alışmasıdır. Yani bebeğin anneyi emerek anne sütü ile beslenme isteği olabilir. Böyle bir durumda bebeğin anne tarafından emzirilerek beslenmesinde yarar vardır. Problemin bir diğer nedeni de; eğer bebek anneyi emmeyi de reddediyorsa iştahsızlıktan şüphelenilmektedir. Bebekte iştahsızlığınsa altında pek çok neden yatmaktadır.

Aşağıda doğrudan iştahsızlığı dolaylı olarak bebeğin anneyi emzirmesini, mama ve biberonu reddetmesini etkileyen başlıca etkenlerden bahsedilmektedir.

Alerji

Bağışıklık sisteminin bazı yabancı maddelere karşı çok duyarlı olması akabinde alerjik reaksiyonlar baş gösterebilmektedir. Alerji yalnızca yetişkinlerde değil, bebeklerde de görülebilir. Tüketilen gıdadan(besin), evde beslenilen hayvandan, mevsimsel geçişten bebekte alerjik reaksiyon gelişebilir. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gaz, midede şişkinlik, kızarıklık, ishal veya kabızlık gibi pek çok bulgu alerjinin belirtisi olabilir.

Alerjiye bağlı olarak bebekte iştahsızlık ve herhangi bir gıda almama isteği görülebilir. Eğer bir süredir bebeğinizde iştahsızlık söz konusuysa ve yukarıda belirtilen alerji belirtilerinden bir veya birkaçı görülüyorsa, derhal doktora başvurunuz.

Gaz

Bebeğin beslenirken hava yutması, annenin gaz yapan yiyecekleri tükettikten sonra bebeğini emzirmesi gibi pek çok etken bebekte gaz sancısına sebebiyet verebilmektedir. Bebeğin biberon, mama ve anneyi emzirmesini reddetmesinin altında yatan çektiği gaz sancısı olabilir.

Genellikle şikayetin altında yatan neden bebekte gaz sancısıdır. Çeşitli yöntemlerle bebeğinizin gazını çıkartmayı deneyin ve beslenme probleminin ortadan kalkıp kalkmadığını gözlemleyin.

Reflü

Bebeklerde, yemek borusu yeterince gelişmiş olmadığından reflü rahatsızlığına sık rastlanabilmektedir. Yemek borusunun son bölgesindeki kasın yeterince gelişmiş olmamasına bağlı olarak bebeğin tükettiği süt veya ek gıdalar, yemek borusuna doğru gelir. Bu durum bebeklerde reflü olarak tanımlanır.

Bebeğin beslenmesinde çekilen problemin altında yatan neden reflü olabilir. Ancak tek başına direkt olarak reflü olarak değerlendirilemez. Eğer aşağıda belirtilen bulgulardan bir veya birkaçı söz konusuysa, reflüden şüphelenilir ve mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.

  • Bebekte iştahsızlık,
  • Ağız kokusu,
  • Bebeğin çok sık kusması,
  • Bebeğin birden bire kilo vermesi, zayıflaması,
  • Tüketilen yiyecekleri ve içtiği sütü bebeğin geri çıkarması, reddetmesi
  • Hıçkırık ve geğirme isteği

Bebeğim Mama ve Biberonu Reddediyor, Ne Yapmalıyım?

Bir çok annenin merak ettiği bir diğer konu da; “bebeğim mama ve biberonu reddediyor, ne yapmalıyım” sorusudur. Eğer bebeğiniz ek gıdalarla beslenmek istemiyorsa, emzirerek beslenmeye devam edin. Ancak bebek anne göğsünden de süt emmiyorsa, iştahsızlıktan şüphelenileceğinden konuyla ilgili muhakkak sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ