Bebeğim Emerken Süt Boğazına Kaçıyor

Bebeğim Emerken Süt Boğazına Kaçıyor

Bebeklerin emzirirken durduğu pozisyon çok önemlidir. Özellikle bebeğin emerken sütün boğazına kaçmaması için genellikle hafif yatış pozisyonundayken emzirilmesi gerekmektedir.

Bazı anneler tarafından bebeğim emerken süt boğazına kaçıyor ve bebeğimi gıcık tutuyor sözünü sık sık işitebiliriz. Böyle bir durum annenin aşırı endişelenmesine sebep olmaktadır. Genellikle bu durum bebeğin yanlış pozisyonda tutulmasından kaynaklanmaktadır.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde emmesi için uygulanması gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır.

  • Öncelikle bebeği emzirirken rahat kıyafetler giydirin. Hatta bebeğin çıplak emzirilmesi ya da ince kıyafetler giyerken emzirilmesi daha fazla emmesini sağlamaktadır. Özellikle çok fazla emmeyen bebeklerden şikayetçi annelerin bu yöntemi denemesi tavsiye edilir.
  • Bebeğinizi hafif yatar pozisyonda emziriniz. Çok fazla yatırmanız bebeğinizin boğazına sütün kaçmasına ve tıkanmasına sebep olabilir. Bu sebeple çok eğmeyiniz.
  • Bebeğin ağzına memenin ucunu tıkmayın. Bırakın bebek kendi doğası gereği kendi kendine memeyi bulsun.
  • Özellikle ilk aylarda iki saatte bir bebeğinizi emziriniz. Uyuyor ise hafif hareketler ile uyandırınız ve emziriniz.

Bebeğin Genzine Süt Kaçarsa

Bebeğin genzine ya da boğazına süt kaçması yeni anne olan deneyimsiz annelerin sıkça başına gelen bir durumdur. Öncelikle paniğe kapılmaması ve bebeğin rahatlatılmaya çalışılması önemlidir.

Bebeğin genzine süt kaçması durumunda bebeği dik konuma getirin ve nefes almasını kolaylaştırınız. Gerekli ise damağını kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizin rahat hava almasını sağlamak için çok sıkı sarmamanızı tavsiye ederiz.

Bebeğin genzine süt kaçmaması için emzirirken çok dikkatli olunması, bebeğin emerken hızlanması durumunda bebeği hafif hareketler ile yavaşlatmak gerekmektedir. Aynı zamanda bebeğin çok eğilerek emzirilmesi de bebeğin tıkanmasına sebep olan bir diğer nedendir.

Sütün genze ya da boğaza kaçması durumunda bebeğin solunumu durursa ve morarma olayı başlar ise acilen doktora gitmeniz ve gerekli tıbbi müdahaleyi almanız tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ