Baş Ağrısı ve Şişlik

Baş Ağrısı ve Şişlik

Baş ağrısı ve şişlik, hem çevresel faktörlere hem de bireysel fizyolojik yapıya dayalı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ağrı bir anda ortaya çıkabileceği gibi hafif bir şekilde başlayıp daha sonra şiddetlenebilir, ya da aniden ortaya çıkabilir. Aynı zamanda uzun süreli ya da kısa süreli olarak meydana gelebilir. Ortaya çıkan ağrı ile birlikte kafa bölgesinde şişlik oluşumu ise ciddi bir durumdur ve ihmal edilmemesi gerekir.

Baş Ağrısı ve Şişlik Neden Olur?

İlk akla gelen neden, kafa bölgesine alınan bir darbe olabilir. Sert ve şiddetli bir darbe sonucunda kafada şişlik ve buna bağlı olarak da ağrı hissi ortaya çıkabilir. Eğer darbe çok şiddetli ise beyin travması ya da beyin kanaması riski taşıdığından ve hayati bir durum söz konusu olduğundan derhal muayene olunmasında fayda vardır. Ancak tek sebep bu değildir. Diğer sebepler şunlar olabilir:

  • Kafatasında bazen yağ bezeleri birikintileri ortaya çıkabilir ve bu da dış deriden bir şişlik olarak hissedilebilir. Yalnızca yağ bezesi olduğu sürece tehlike yoktur ancak bu şişlik ağrıya neden oluyorsa, derhal müdahale gerekebilir.
  • Bir takım patolojik nedenlerle beyin yahut kafatası yapısından kaynaklanan şişlik ve ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durumda ilk akla gelen neden ur oluşumudur. Bireyin hemen doktora gitmesi gerekir. Doktor gözetiminde tetkikler yapılmalı ve tanı konulmalıdır. Her ne kadar ortaya çıkan ur iyi huylu olsa da, her zaman kötüleme riski bulunmaktadır.
  • Saç diplerinden kaynaklı bazı durumlarda da kafa derisinde şişlikler oluşabilmektedir. Çok ciddi bir durum olmamakla birlikte, yine de önlem olarak muayene olunması önerilir.

Baş Ağrısı ve Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Gün içinde bireyin yorucu aktivitelerde bulunması, migrene bağlı durumlar alınabilecek hafif darbeler gibi nedenler ağrıya neden olabilir. Bu gibi durumlar ağrı kesici ilaçlar kullanılarak atlatılabilmektedir. Fakat eğer ağrıya eşlik eden bir şişlik tespit edilmişse, durum patolojik olabileceği için hemen müdahale edilmesi gerekebilir. Özellikle uzun süre geçmeyen ağrı ve şişliklerde, nörolojik bir durum ortaya çıkmış olabilir. Durumun erken teşhisi ve tedavisi için en kısa zamanda doktor müdahalesi şarttır. Baş ağrısı ortaya çıktığında;

  • Ağrı ve şişliğe eşlik eden ateş,
  • Vücudun diğer bölümlerinde ortaya çıkan kasılma ya da titreme gibi anormal belirtiler,
  • Ağrı hep aynı bölgede oraya çıkıyorsa bu belirtilerin ciddiye alınması, mutlaka uzman bir doktora gitmek gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ