Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Ayaklar bütün gün vücudun neredeyse tüm ağırlığını taşıdıklarından ayak tabanında zaman zaman ağrı baş gösterebilmektedir. Ayak tabanı ağrısı genellikle ayaklara uzun süre ağırlık binmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle iş gereği bütün gün ayakta kalan kişilerde bu sebepten ayak tabanında ağrı şikayetine sık rastlanır. Ancak her ayak tabanı ağrısı bu denli basit olmayabilir. Şikayetin altında yatan nedenlerin araştırılması ve doğru tedavi yöntemi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur?

Topuk bölgesinden ayak parmaklarına kadar uzanan bölge, ayak tabanı olarak bilinmektedir. Ayakta yer alan kas, tendon veya kemiklere alınabilen hasarlar bu bölgede ağrı şikayetine sebebiyet verebilir. Ağrının pek çok sağlık sorunuyla bağlantısı olabileceğinden, ihmal edilmemelidir.

Travma Etkenleri

Ayak tabanı bölgesine fiziksel bir darbe alınması, ağrı duyulmasına neden olabilir. Ayağa ağır bir eşyanın düşmesi veya yüksek bir yerden düşme esnasında ayağın burkulması gibi durumlarda sık yaşanır.

Aşırı Kilo

Gün içinde ayaklar, vücudun ağırlığını üstlendiklerinden ayaklara haddinden fazla yük binmesi ağrı sonucunu doğurabilir. Obezite veya aşırı kilo sorunu olan kişilerde, ayak tabanına binen vücut ağırlığından ötürü ağrı oluşumu gözlenebilmektedir. Hem olası başka sağlık sorunlarını hem de ayak tabanı ağrısını önlemek adına ideal kiloda kalmaya özen gösterilmelidir.

Topuk Dikeni

Ayak kemeri bölgesindeki dokunun iltihaplanması topuk dikeni olarak bilinir. Topuk dikeninin tedavi edilmemesi halinde kemiksi çıkıntı baş gösterebilir. Ayak tabanı ağrısının yaygın nedenlerinden biridir. Topuk dikeni rahatsızlığı anlık ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Daha çok zaman içerisinde kas ve bağların yıpranması, zorlanması neticesinde meydana gelmektedir. Rahatsızlık kendisini genellikle sabah uyanıldığında veya uzun süre ayakta kalındığında ağrı olarak belli eder.

Topuk dikeni rahatsızlığını tetikleyen faktörler şunlardır;

  • Obezite veya aşırı kilo,
  • Ayağı sıkan, rahat olmayan ayakkabıların tercih edilmesi,
  • Sert bir yüzeyde yapılan sıçrama, koşu gibi aktiviteler,
  • Tekrarlanan uzun süreli ve fazla yürüyüşler

Kireçlenme

Ayak tabanında hissedilen ağrının nedeni osteoartrit yani halk arasında bilinen kireçlenme olabilir. Kemiklerin ucunda yer alan kıkırdakların yıpranması, yapılarının bozulması neticesinde kireçlenme baş gösterebilir. Eklemlerde ağrı, hassasiyet ve esneklik kaybı gibi semptomlarıyla kendini belli eder.

Ayak tabanı ağrısı şikayeti çok ayak üstünde durmak gibi basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi bir çok ciddi eklem rahatsızlığının göstergesi de olabilir. Altında yatan nedeninin doğru tespiti ve nedene yönelik tedavisi için ağrı hissedilir hissedilmez, muhakkak uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ