Ağızda Siyah Nokta

Ağızda Siyah Nokta

Ağız bölgesinin içinde siyah nokta oluşumu kişinin endişe ve paniğe kapılmasına yol açar. Endişenin nedeni; göze çarpan siyah noktanın ağız kanseriyle olabileceği ihtimalinin akıllara getirilmesidir. Fakat ağızda beliren her siyah nokta oluşumu, kanser bulgusu değildir. Problemin altında yatan pek çok neden olabilir.

Ağızda Siyah Nokta Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

Ağız içi Enfeksiyon

Ağız içerisinde yer alan dişler ve diş etleri; enfeksiyon oluşumuna her daim müsaittirler. Zararlı bakteri, virüs gibi organizmaların bu bölgede birikmesi akabinde enfeksiyon oluşumu gözlenebilir. Meydana gelen enfeksiyon kendisini ağız içinde nokta şeklinde oluşumlar ve yaralarla gösterebilir.

Buldukları her cismi ağza götürmelerinden ötürü çocuklarda, ağız enfeksiyonuna sık rastlanır. Ağız içine sokulan eşya/materyal, dış ortamdaki bakterilerin ağız içerisine ulaşmasına sebebiyet vererek enfeksiyonu tetiklemiş olur. Olası ağız içi enfeksiyonunu ve buna bağlı olarak ağız içi yaralarını önlemek adına aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

  • Sigara ağız içi bölgesine zarar vererek, enfeksiyon oluşumunu tetikler. Hem olası ağız içi yara hem de daha ciddi sağlık sorunlarını önlemek adına sigara kullanmamakta yarar vardır.
  • Diş temizliği ihmal edilmemeli, günde en az 2 defa dişler fırçalanmalıdır.

Ağız içi Kanama

Ağız içinde oluşabilecek kesik, yaralanma gibi etkenler kanamayı tetikleyicidir. Farkedilen siyah noktalar ağız içinde daha önceden kalmış kan pıhtıları olabilir. Ağza darbe veya hasar alınması gibi travma etkenlerinin sonucu olarak gözlenebilir. Eğer siyah nokta oluşumları, ağız içindeki kan pıhtısı ile ilintiliyse genellikle kısa süreli görülmektedir.

Ağız Kanseri

Dudak veya ağız içi bölgesinde baş gösterebilen kanser oluşumu olarak bilinen ağız kanserine, erkeklerde kadınlara nazaran daha sık rastlanır. Ağız kanserini tetikleyen başlıca etkenler, sigara ve alkol kullanımıdır.

Siyah nokta oluşumuna yol açan ağız içi kanamalarının ve yaralanmalarının temelinde ağız kanseri olabilir. Ancak ağız içinde kanayan yara şikayeti tek başına rahatsızlığın bulgusu olarak değerlendirilemez. Beraberindeki diğer semptomların da uzman tarafından incelenmesi gerekmektedir.

  • Ağız içi bölgesinde uyuşukluk, his kaybı,
  • Ağızda acı ve ağrı hissi,
  • Çiğneme ve yutkunma esnasında zorlanma,
  • Dil ve diş etinde göze çarpan kırmızı benek oluşumları

Ağızda siyah nokta, leke şikayeti çok ciddi sağlık sorunlarının bulgusu niteliğinde olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktor yardımı alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ